Denník N

Odstrihnúť sa od ruského jadrového paliva by trvalo možno roky. Američania ho ešte nevyrobili, neotestovali a nemajú povolenia

Ilustračné foto - Michael Kötter, flickr.com
Ilustračné foto – Michael Kötter, flickr.com
  • Ministerstvo hospodárstva tvrdí, že jadrového paliva máme dostatok, odmieta však povedať na ako dlho.
  • Palivo v jadrových reaktoroch sa musí meniť po častiach každý rok.
  • Jediný dodávateľ paliva pre reaktory, ktoré používa aj Slovensko, je ruská štátna firma TVEL. Minister hospodárstva rokuje už aj s americkým Westinghousom.
  • Westinghouse ponúkal v minulosti o 20 percent vyššiu cenu než Rusi. Pochybnosti boli aj o kvalite amerických palivových tyčí.
  • Slovenské elektrárne v roku 2020 zaplatili za palivo Rusom 64 miliónov eur.

Tento týždeň v utorok sa mnohí čudovali, prečo napriek uzavretiu vzdušného priestoru pre ruské lietadlá pristál v Bratislave dopravný stroj aerolínií Volga Dnepr Airlines. Neskôr vysvitlo, že na Slovensko priviezol zásoby ruského jadrového paliva, na čo sa vzťahuje výnimka.

Jediným dodávateľom paliva pre atómové elektrárne v Jaslovských Bohuniciach a Mochovciach je ruská firma TVEL, dcéra štátneho gigantu Rosatom.

Slovenské elektrárne jej za to každý rok platia desiatky miliónov eur. Kontrakt medzi elektrárňami a spoločnosťou TVEL platí ešte štyri roky s možnosťou predĺženia. Minister hospodárstva Richard Sulík však rokuje už aj s americkým koncernom Westinghouse.

Američania sa o možnosť dodávať palivo pre slovenské reaktory ruského typu VVER 440 zaujímali už v minulosti. V rokoch 2001 a 2007 ho dodávali aj do fínskej elektrárne Loviisa, no aj tam sa potom presadil ruský TVEL.

V slovenských médiách sa objavila informácia, že Westinghouse už dnes dodáva palivo do reaktora VVER 440 na Ukrajine, a teda by ho mohol mať aj pre Slovensko.

Nie je to celkom pravda.

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Energetika

Vojna na Ukrajine

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie