Ruskú ropu sankcie obišli, obchodníci si ju však zakázali sami

Európske krajiny boli na začiatku ukrajinského konfliktu opatrné v zavádzaní sankcií na ruskú energetiku, keďže sa obávali nedostatku surovín, elektriny a plynu. Poškodilo by to ich ekonomiky.
Západné banky, rafinérie a vlastníci lodí sa však správajú, ako keby na ropu sankcie uvalené boli. „Ruská ropa sa stala toxickou,“ hovorí nemenovaný bankár pre britský denník Financial Times.
Nezakázať, ale znížiť závislosť
Európska únia chce znížiť svoju závislosť od ruskej ropy a plynu urýchlením hľadania alternatívnych dodávok a rýchlejším rozvojom obnoviteľných kapacít.
Podľa Financial Times však neexistuje dostatočne veľký zdroj alternatívnych dodávok plynu, ktorý by krátkodobo nahradil ruské toky v plnej miere.
Firmy sa však snažia svoju závislosť aspoň zmierniť. Tie, ktoré majú flexibilnejšie krátkodobé dodávateľské zmluvy, už začali hľadať náhradné zdroje. Výsledkom je prudký nárast dopytu, ktorý prispel k strmému nárastu cien zemného plynu v Európe: v stredu prechodne vzrástli o 50 percent na historické maximum 195 eur za megawatthodinu.
Západné krajiny by mali radšej znížiť dovoz ropy, než ho okamžite zakázať, povedal pre Financial Times Richard Nephew, ktorý za vlády amerického prezidenta Baracka Obamu pomáhal vypracovať politiku sankcií voči Iránu.
Bezprostredný