Denník N

Zelený newsfilter: Na konferencii ropných magnátov panuje bojová nálada, Budaj sa musí rozhodnúť, či zbúra malé vodné elektrárne

Každý štvrtok sumarizujeme najdôležitejšie správy o klimatickej zmene, životnom prostredí a ich vplyve na ekonomiku a životný štýl.

Zelený newsfilter zostavuje reportér Denníka E Tomáš Grečko. Dnešné vydanie má necelých 1400 slov, ktoré si stihnete prečítať za 5 a pol minúty.

1. V Houstone sa stretli „roptimisti“, pokaziť radosť im môžu cyklisti 

Rečníci na konferencii CERAWeek. Reprofoto – N, zdroj – ceraweek.com

Mysleli ste si, že je s nami koniec? Mýlili ste sa, zaznieva z jedného z najdôležitejších svetových podujatí v energetike, konferencie CERAWeek.

V americkom meste Houston v štáte Texas od pondelka zasadajú hlavy svetového fosílneho biznisu na výročnej konferencii. Pre pandémiu sa osobne nestretli tri roky.

Na rozdiel od konferencií OSN o klíme sa tam svetoví lídri príliš neukazujú, no je to svojím významom porovnateľné a možno ešte dôležitejšie stretnutie.

Sledovať CERAWeek je ešte dôležitejšie po tom, čo v utorok Spojené štáty a Veľká Británia oznámili uvalenie ropného embarga na ruskú ropu. Príjmy z nej sú momentálne najdôležitejším zdrojom vojnovej mašinérie Vladimira Putina.

Otázka za miliardy dolárov: Čím nahradiť ruskú ropu? Už prvé signály z konferencie naznačujú, že v najbližších rokoch čakajú Európu a USA väčšie investície do obnoviteľných zdrojov, no súčasne aj zvýšenie ťažby fosílnych palív mimo Ruska. Nielen ropy a zemného plynu, ale aj uhlia.

Prečo je to dôležité: Paradoxne sa o nových investíciách do fosílnych palív hovorí len týždeň po tom, čo vedci OSN prišli s doteraz najpesimistickejšou predpoveďou toho, ako budú vyzerať dôsledky globálneho otepľovania. Nekontrolované zmeny počasia sa podľa nich nedajú odvrátiť, hrá sa ešte aspoň o zníženie škôd, ktoré spôsobia katastrofy. Čas na protiopatrenia sa každý rok kráti – varovali.

Tým najdôležitejším opatrením má byť podľa Medzinárodnej agentúry pre energiu (IEA) úplné zastavenie investícií do nových fosílnych projektov. V utorok agentúra oznámila, že emisie z energetiky boli minulý rok najvyššie v histórii (viac v správe nižšie).

Embargo a vysoké ceny zlepšujú náladu: Cena za barel americkej ropy WTI aj európskej ropy Brent prechodne vystrelila k 140 dolárom. Doterajší rekord bol 147 dolárov za barel. Kde sa to zastaví? Niektoré odhady hovoria, že ďalšie sprísňovanie sankcií by mohlo ceny vyhnať k až dvesto dolárom za barel. V roku 2008 sa rovnaká predpoveď „ropného veštca“ – analytika z banky Goldman Sachs, nenaplnila.

Viacerí reportéri na konferencii vrátane novinárov z denníka New York Times však hlásia, že najmä americkým ropným magnátom sa po uvalení embarga na ruskú ropu vrátila dobrá nálada.

Druhá strana mince: Naopak, reportéri z britského Economistu si všimli aj manažérov – pesimistov. Tí sa obávajú vplyvu vysokých cien na dopyt. Ako pripomína Jana Ciglerová z českého Deníka N, vysoká cena ropy aj v roku 2008 viedla k tomu, že veľa Američanov začalo chodiť viac na bicykli a zdieľať autá.

Čo sa dá očakávať: Na rozdiel od klimatickej konferencie sa v Houstone nebude prijímať žiadna deklarácia, oveľa dôležitejší je signál, ktorý fosílny biznis vyslal – my nikam neodchádzame.

Viac o téme:

2. Dovolí si Slovensko zbúrať neekologické malé vodné elektrárne?

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ceny energií

Ján Budaj

Klimatická kríza

Ochrana prírody

Zelený newsfilter

Životné prostredie

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie