Denník N

Stavebniny znova idú hore, na ich cenu už tlačí aj vojna

Ilustračné foto - TASR
Ilustračné foto – TASR
  • Ceny stavebnín na trhu naďalej rastú, ukazujú štatistiky.
  • Čo sa deje a čo bude ďalej, v tom sa celkom nezhodnú ani ľudia „z brandže“. Prevláda však názor, že investície odkladať netreba, lebo ceny nemajú veľmi prečo klesať.

Keď minulý rok v lete prudko zdražovali stavebniny, pre mnohých domácich majstrov to bol šok. Nebolo výnimočné, že zákazníci sa po zhliadnutí cien aj otočili vo dverách, aby zistili, že aj v iných predajniach je to podobné, opisoval vtedy majiteľ stavebnín Peter Czehlárik.

Nebolo sa čo čudovať: len taká OSB doska, ktorá sa vo veľkom používa v montovaných domoch či pri iných prácach, zdražela aj o 100 percent. Základný typ kari siete, ktorá sa používa na vystuženie do základov, išiel hore na dvojnásobok a stál 50 eur. Nepriaznivo to vyzeralo všade, kde bola prítomná oceľ, železo, drevo či plasty.

Czehlárik vtedy predpokladal, že ceny sa môžu časom do určitej miery skorigovať. Dalo sa to očakávať aj preto, že infláciu v stavebníctve do veľkej miery naštartovala pandémia, v ktorej výrobcovia stavebnín zredukovali kapacity, a tak neskôr nestačili uspokojovať oživený dopyt. K tomu treba prirátať celosvetové komplikácie v logistike, ktoré robili zo stavebnín vzácnejší materiál.

Ani dnes to s cenami stavebnín ne

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Vojna na Ukrajine

Ekonomika

Teraz najčítanejšie