Denník N

Zelený newsfilter: Štát nevie zabezpečiť, aby sa turista dozvedel, v ktorom stupni ochrany sa nachádza

Každý štvrtok sumarizujeme najdôležitejšie správy o klimatickej zmene, životnom prostredí a o ich vplyve na ekonomiku a životný štýl.

Zelený newsfilter zostavuje reportér Denníka E Tomáš Grečko. Dnešné vydanie má necelých 1700 slov, ktoré si stihnete prečítať za 7 minút.

1. Veľa ľudí zrejme ani nevie, že stupňov ochrany máme päť

NPR Devínska Kobyla. Foto N – Tomáš Benedikovič

Vyhlásenie nových prírodných rezervácií Pralesy Slovenska a Vydrica rozprúdilo medzi odborníkmi debatu o tom, či súčasný systém ochrany prírody s piatimi stupňami a zákaz pohybu mimo chodníkov od trojky vyššie má ešte v súčasnosti zmysel a či nie je načase ho prepracovať.

Dve prírodné rezervácie, dva systémy:

  • Prírodná rezervácia Pralesy Slovenska je v skutočnosti sústava desiatok území po celom Slovensku so starými a zachovalými lesmi, ktoré boli ponechané na samovývoj. Väčšinou nie sú navzájom pospájané. Vyhlásením rezervácie došlo k obmedzeniu pohybu v nich iba na turistické chodníky. V mnohých z týchto lokalít však neboli nikdy oficiálne vyznačené, hoci voľný pohyb tam bol bežný.
  • Prírodná rezervácia Vydrica v Malých Karpatoch nad Bratislavou je po novom takisto skoro celá v najvyšších stupňoch ochrany (štvrtom až piatom). No pohyb je tu možný aj tak ako doteraz vďaka výnimke, na ktorej sa dohodli aktivisti, ochranári, lesníci aj úradníci.

Na Slovensku platí päťstupňový systém ochrany území:

  • Do jednotky spadá všetko, čo nie je chránené niektorým vyšším stupňom.
  • V dvojke už platia napríklad obmedzenia pre pohyb áut, vyžadujú sa súhlasy na obhospodarovanie krajiny a medzi inými sú zakázané plošné výruby. Ide o chránené krajinné oblasti ako napríklad Malé Karpaty. Pohyb peších turistov je tu povolený aj mimo značených chodníkov, no v rámci nich sa môžu nachádzať menšie územia vo vyššom stupni ochrany.
  • Od trojky vyššie je zakázaný pohyb mimo vyznačených chodníkov. Zakázaný je zber akýchkoľvek húb, rastlín a plodov, nielen tých chránených. Pokutu vyše 3 000 eur môže človek dostať aj za to, že si tu natrhá medvedí cesnak alebo snežienky. V treťom a vyššom stupni sú napríklad celé územia národných parkov. Rozdiely medzi stupňami tri, štyri a päť sa netýkajú turistov. Sú najmä v tom, ako sa tu smie regulovať príroda – napríklad kosiť lúky a ťažiť drevo.

Navrhujú zákaz pohybu zrušiť:

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Klimatická kríza

Ochrana prírody

Zelený newsfilter

Životné prostredie

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie