Denník N

Kde sa žije lepšie: v Česku či na Slovensku? (porovnanie v grafoch)

Hospodársky je na tom Česko stále lepšie, hoci ho dobiehame. Česi žijú dlhšie ako Slováci a dôchodok si užívajú vo väčšom zdraví.

Výročie vzniku Československej republiky je príležitosťou pozrieť sa, ako sú na tom Česi a Slováci.

Kde sa žije lepšie? Kde sú ľudia zdravší? Kto je bohatší? Slovensko Česko stále dobieha.

Platy sú v Česku stále vyššie, aj keď ich už dobiehame. Pomohlo nám, že ich mena oslabila voči euru (po zásahu ich centrálnej banky). Keby bola česká koruna silnejšia, aj rozdiel v platoch by bol väčší.

 

Slovensko malo doteraz vždy vyššiu nezamestnanosť ako Česko, a nie je dôvod, aby sa to v najbližších rokoch zmenilo. Problém máme najmä s počtom ľudí, ktorí sú bez práce dlhšie ako jeden rok.

V Českej republike nebola dlhodobá nezamestnanosť takým typickým fenoménom ako na Slovensku, píšu v jednom zo svojich komentárov ekonómovia Národnej banky Slovenska.

 

Slovensko zaostáva za Českom aj v dĺžke života. V roku 2013 bola priemerná očakávaná dĺžka života pri narodení v prípade žien na Slovensku o viac ako rok kratšia ako u českých žien. V prípade mužov je priemerná očakávaná dĺžka života na Slovensku nižšia až o 2,3 roka ako v Česku.

 

Slovenských novorodencov čaká podľa údajov za rok 2013 v priemere len o čosi viac ako 54 rokov života v zdraví. Je to o 7 rokov kvalitného života menej, ako je priemer Európskej únie, a o 9 rokov menej ako v Česku, pripomínajú ekonómovia inštitútu INEKO.

 

Slovenská ekonomika dobieha českú, no z veľkej časti je za tým aj efekt toho, že sme začínali z horšej štartovacej úrovne. No nielen to.

Najrýchlejšie dobiehanie súviselo s reformami a prílevom zahraničných investícií pred desiatimi rokmi, hovorí ekonóm VÚB banky Zdenko Štefanides. Faktom je, že za posledných päť rokov sme sa už Česku tak nepribližovali.

 

České vlády sa lepšie vyrovnali aj s deficitmi po nástupe krízy. Napriek tomu, že Slovensko ako súčasť eurozóny je viazané prísnejšími rozpočtovými pravidlami ako Česko, deficit v rokoch 2013 až 2014 bol v Česku takmer o percento HDP nižší ako na Slovensku, hovorí ekonóm Tatra banky Juraj Valachy.

 

Lepšie hospodárenie Česka vidieť aj na vládnom dlhu. Aj po očistení celkového dlhu o výdavky na záchranu Grécka, Írska a Portugalska (Česko sa tejto záchrany nezúčastnilo) je dlh Slovenska o 8 percent HDP vyšší ako český.

 

Slovensko má piate najhoršie umiestnenie spomedzi krajín Európskej únie v rebríčku vnímania korupcie. Česko je tesne pred nami.

Rozdiel je akurát v tom, že kým v Česku už obvinili niekoľko vplyvných ľudí za korupciu a úplatky, na Slovensku na taký prípad ešte čakáme.

Na Slovensku sa podľa Svetovej banky podniká lepšie ako v Česku (porovnanie Doing Business). Hodnotí napríklad podmienky pre zakladanie a rušenie firiem, dostupnosť úverov, cezhraničný obchod alebo platenie daní.

 

Počas krízy sa na Slovensku aj v Česku rodilo viac detí ako teraz. Treba za tým vidieť najmä demografický dôvod. V tom čase boli v reprodukčnom veku silnejšie ročníky a zrealizovali sa aj niektoré odložené pôrody, hovorí demograf Boris Vaňo.

 

Ešte v 90. rokoch bola na Slovensku vyššia pôrodnosť ako v Česku, potom však začala klesať. Slovenská plodnosť bola na európske pomery v minulosti vysoká. Len čo sa zmenili spoločenské pomery, prišla neistota, plodnosť začala klesať, hovorí Vaňo.

V Česku bol pokles plodnosti menej intenzívny ako na Slovensku. Problém s demografickým vývojom však majú obe krajiny.

 

Ľudia na Slovensku sa viac sobášia ako v Česku. Nie je to dané len nábožensky, ale na Slovensku je to historicky kultúrna tradícia. České reprodukčné správanie inklinuje viac k západnej Európe, slovenské k východnej Európe. Ale už sa to mení, zhŕňa demograf Vaňo.

 

Česi sa zase častejšie rozvádzajú. Súvisí to aj s tým, že Česko je viac urbanizované, ľudia tam žijú viac v anonymite, preto aj rozviesť sa je jednoduchšie.

Ľudia na Slovensku žijú najmä na vidieku. Keď sa k tomu priráta aj náboženstvo a tradícia, rozviesť sa tu je o niečo ťažšie.

Česko patrí medzi európske krajiny (spolu s Maďarskom), kde je najviac samovrážd na počet obyvateľov.

 

Viac ľudí požiadalo doteraz o azyl v Česku než na Slovensku, no ani tam nejde o závratné čísla. Nálady sú u susedov v otázke migrantov podobné ako u nás. Česko podobne ako Slovensko odmietlo kvóty na rozdelenie utečencov.

 

Česko získalo doteraz na olympijských hrách asi 2,5-krát viac medailí ako Slovensko. Kým zloženie medailí v Česku je pomerne pestré, u nás prevažuje kanoistika.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Dnes na dennike.sk

Ekonomika

Teraz najčítanejšie