Denník N

Zelený newsfilter: Putina opustil doteraz najvyššie postavený predstaviteľ režimu. Jeho klimatický vyslanec odišiel do exilu

[Spoznajte ideologické, historické a geopolitické základy vojny na Ukrajine a jej dôsledky pre Slovensko v knihe Ako Putin stratil Ukrajinu.]

Každý štvrtok sumarizujeme najdôležitejšie správy o klimatickej zmene, životnom prostredí a ich vplyve na ekonomiku a životný štýl.

Zelený newsfilter zostavuje reportér Denníka E Tomáš Grečko. Dnešné vydanie má necelých 1700 slov, ktoré si stihnete prečítať za 7 minút.


1. Anatolij Čubajs najskôr zamestnal Putina v Kremli, teraz sa od neho odvracia

Anatolij Čubajs. Vpravo fotografia, ktorou ruský denník Kommersant doložil tvrdenie, že ekonóm ušiel do Turecka. Koláž N, foto – Wikimedia.org a Twitter

Z Ruska ušiel najvyššie postavený predstaviteľ Putinovho režimu Anatolij Čubajs, ktorý bol zodpovedný aj za oblasť klimatickej zmeny. Ako prvý o tom informoval v stredu popoludní spravodajský server Bloomberg. Dva zdroje údajne potvrdili, že Čubajs ušiel do exilu na protest proti vojne. Už skôr údajne proti invázii otvorene vystúpila jeho manželka Avdoťa Smirnovová.

Rezignáciu Putinovho poradcu potvrdil už aj hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. „Áno. Čubajs odstúpil dobrovoľne. A je na ňom, či odíde alebo nie,” povedal podľa tlačovej agentúry Interfax počas každodenného tlačového brífingu.

Čubajs by sa mal podľa viacerých zahraničných médií nachádzať v Turecku. Odvolávajú sa najmä na ruský ekonomický denník Kommersant, ktorý publikoval fotku, na ktorej je údajne Čubajs, ako si vyberá hotovosť z bankomatu v tureckom Istanbule. Miesto, kde sa momentálne nachádza, však nie je možné overiť.

Kto je Anatolij Čubajs:

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

  Klimatická kríza

  Ochrana prírody

  Vojna na Ukrajine

  Zelený newsfilter

  Životné prostredie

  Ekonomika, Slovensko

  Teraz najčítanejšie