Denník N

Molnárová z Profesia.sk: Utekajú aj Rusi či Bielorusi, bola by škoda ich nezamestnať (+ video)

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Ak sa niekto bojí, že mu utečenci z Ukrajiny vezmú miesto, nie je to namieste. „Človek, ktorý to povie, by si mal uvedomiť, že ovláda slovenský jazyk, pozná pracovné prostredie, má nejakú hodnotu, a zrazu sa bojí osoby, ktorá uteká pred vojnou. Sú to väčšinou zraniteľné ženy, ktoré prichádzajú často s deťmi,“ vraví šéfka pracovného portálu Profesia.sk Ivana Molnárová.

V rozhovore hovorí aj:

  • či sú firmy na Slovensku ochotné prijímať utečencov;
  • na aké práce ich prijímajú;
  • ale aj to, ako by sme sa ako štát mali postaviť k Rusom či Bielorusom, ktorí utekajú pred režimom a mohli by sa u nás zamestnať.

Pre ľudí z Ukrajiny ste pripravili špecializovaný pracovný portál Workania.eu, kde sú ponuky nielen zo Slovenska, ale aj z Česka a Poľska. Momentálne je tam vyše 4-tisíc ponúk, koľko z nich je zo Slovenska?

Zhruba 2200. Máme viac pracovných pozícií ako v Českej republike. V Poľsku zatiaľ ešte nemáme takého silného partnera, ktorý by tam importoval veľa pracovných pozícií, ale rokovania pokračujú a veríme, že sa pridá Pobaltie, odkiaľ môže pribudnúť okolo tisíc až 2-tisíc pracovných pozícií.

Prečo je potrebné, aby vznikol takýto web?

Ľudia sa rozhodujú podľa toho, kde si nájdu zázemie a prácu a kde budú môcť prežiť ťažké časy najprijateľnejšie.

Najviac voľných ponúk je na Slovensku v obchode, vo výrobe a v informačných technológiách. Veľký dopyt po zamestnancoch je aj v zdravotníctve či školstve. Chcú v týchto sektoroch firmy prijímať ľudí z Ukrajiny?

Určite áno. Najmä tie pracovné pozície, ktoré nedokážu obsadiť ľuďmi zo Slovenska. Je to aj takzvaná HoReCa (Hotel, Reštaurácia, Catering, teda služby v gastre a hotelierstve), kde pandémia zobrala mnohým prácu, a ľudia sa podľa nášho prieskumu

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Firmy

V redakcii

Vojna na Ukrajine

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie