Aj firmy, ktoré si cenu elektriny poistili, by mali aspoň časť platiť za burzové ceny, vyzýva šéf firmy Magna Energia Martin Ondko

„Ak nepomôže štát, nakoniec skončíme všetci, či sme seriózni, alebo nie,“ hovorí o problémoch dodávateľov elektriny Martin Ondko, šéf najväčšieho spomedzi takzvaných alternatívnych dodávateľov energií.
Tí tvoria akúsi pomyslenú protiváhu k tradičným dodávateľom (ZSE, SSE, VSE a SPP).
Dvaja z alternatívnych dodávateľov – A.En a Elgas – sa v posledných týždňoch dostali do problémov. A.En oznámil Železniciam SR, že nie je schopný dodávať im elektrinu za ceny, s ktorými vyhral verejné obstarávanie len pred niekoľkými mesiacmi.
Elgas zase využíva kontroverznú klauzulu v obchodných podmienkach, aby donútil svojich firemných zákazníkov akceptovať vyššiu cenu za elektrinu. V opačnom prípade s nimi ruší zmluvy. Iní dodávatelia elektriny sú pritom ochotní uzatvárať nové zmluvy len za burzové ceny, ktoré sú však aktuálne veľmi vysoké a menia sa z hodiny na hodinu.
Ondko, ktorý je v odvetví rešpektovaným hlasom alternatívnych dodávateľov, preto prichádza s návrhom, ako by mal podľa neho štát regulovať ceny elektriny pre firmy, ktoré doteraz určoval trh. O mimoriadnej regulácii uvažuje slovenský regulačný úrad (ÚRSO), pretože burzy s elektrinou po ruskej invázii na Ukrajinu skolabovali.
Aktualizované 30. 3.: Výzvu na mimoriadnu reguláciu si osvojilo Združenie dodávateľov elektriny (ZDE), ktorého je Magna Energia zakladajúcim členom. Spoločne ju zaslali ministerstvu hospodárstva – celý text výzvy.
V rozhovore sa dozviete aj o tom:
- prečo má podľa Ondka konkurenčné SPP neférovú výhodu,
- ako sa elektrina nedá nakúpiť inde než na drahej burze,
- či môžu na trhu s energiami skončiť ďalší alternatívni dodávatelia,
- ako vraj štát zvažuje, že ani pre domácnosti nebude všetka elektrina za sľúbené zvýhodnené ceny
- a ako by mohla vyzerať regulácia cien elektriny pre firmy.
Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.