Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

CT, drahé jedlo či teta Anka. Aké kauzy zatriasli zdravotníctvom?

Zuzana Zvolenská pre kauzu CT skončila vo funkcii, nahradil ju dnes už bývalý minister Viliam Čislák. Foto – TASR
Zuzana Zvolenská pre kauzu CT skončila vo funkcii, nahradil ju dnes už bývalý minister Viliam Čislák. Foto – TASR

Bielenie karty novorodenca

Alena Ďurišová, prednostka detskej kliniky v nitrianskej fakultnej nemocnici, ktorú vedie poslanec Smeru Jozef Valocký, zabielila údaje v zdravotnej dokumentácii, informácie priniesol denník Sme. V karte novorodenca Miška zabielila Ďurišová informáciu, že chlapcovi zlyhali obličky pre nesprávne podaný liek.

Šéfa nemocnice nijako nepotrestali. Ďurišová je poradkyňou na Úrade pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Ten má kontrolovať, či nemocnice, alebo lekári nepochybili.

Kotolník a lekári v Žiline

Fakultná nemocnica v Žiline sa stala známa najmä po tom, čo TV Markíza zverejnila, že jej ozdravný plán pripravoval kotolník. Štefan Volák, šéf nemocnice, ktorého do funkcie nominovalo ministerstvo zdravotníctva, si totiž kúpil za niekoľko tisícok eur plán od firmy, ktorej šéfoval kotolník.

Ministerstvo zdravotníctva, ktoré vtedy viedla Zuzana Zvolenská, v tom nevidelo problém. Nemocnica sa bránila tým, že  plán nerobil priamo on, ale odborný poradca firmy Tomáš Tvarůžek. Ten bol pritom poradcom riaditeľa žilinskej nemocnice.

Voláka však vtedy neodvolali. O funkciu prišiel až neskôr, keď začali dávať lekári a sestry zo žilinskej nemocnice výpovede.

Predražený CT prístroj

Asi najvýraznejšia zdravotnícka kauza druhej vlády Roberta Fica, informácie o predraženom nákupe priniesli TV Markíza a Sme.

Nemocnica v Piešťanoch chcela vlani kúpiť CT prístroj za 1,6 milióna eur. Rovnaký prístroj pritom kúpila o pol roka skôr nemocnica v Havlíčkovom Brode za 540-tisíc eur.

CT do piešťanskej nemocnice, ktorá je podriadená ministerstvu zdravotníctva, mala dodať firma Medical Group. Tú v minulosti spoluvlastnil Pavol Paška.

Po prevalení kauzy premiér Fico odvolal ministerku zdravotníctva Zuzanu Zvolenskú, z čela parlamentu odišiel Pavol Paška a aj jeho podpredsedníčka Renáta Zmajkovičová.

Drahé jedlo v nemocniciach

Prvý problém, ktorý musel nástupca Zvolenskej v ministerskom kresle Viliam Čislák riešiť, boli predražené nákupy stravy v štátnych nemocniciach. Od jesene 2012 do apríla 2014 nemocnice v Trenčíne, Banskej Bystrici, Poprade a Trnave obstarali dodávky stravy za desiatky miliónov eur.

Zmluvy boli na desať rokov. Informácie prinieslo Sme v spolupráci s Transparency International.

Čislák riaditeľov nemocníc odvolal, a to veľmi rýchlo. Hneď ich však dosadili do iných manažérskych funkcií. Podobne aj vedúci úradu Martin Senčák, ktorý je dnes na druhom najvyššom poste v Úrade pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Čislák riaditeľov neodvolal preto, že medzi sebou súťažili prepojené firmy, ani preto, že jedlo bolo drahšie ako inde, ale preto, že zmluvy mala schváliť vláda. Nemocnice ich však na prerokovanie nedali.

Upratovanie bez súťaže

V rovnakom období Čislák odvolal aj šéfa Univerzitnej nemocnice v Košiciach pre to, že objednal externé upratovanie urgentného príjmu. Mesačne mala nemocnica za upratovanie zaplatiť 28-tisíc eur.

Šéf nemocnice Ladislav Rosocha neurobil na upratovanie verejnú súťaž, len oslovil štyri firmy. A to aj napriek tomu, že podľa zákona ju urobiť mal. Informovali o tom Sme a Korzár.

Zmluvy s tetou Ankou

Dnes už bývalý šéf Všeobecnej zdravotnej poisťovne Marcel Forai podpisoval zmluvy so svojou 77-ročnou tetou Annou Sučkovou, ktorá pôsobí vo viacerých firmách. Štátna poisťovňa počas toho, ako bol Forai na jej čele, podpísala viaceré dodatky s firmami, kde Sučková figurovala, alebo ktoré boli na ňu napojené. Všeobecná zdravotná poisťovňa uzavrela zmluvy s Foraiovou tetou za zhruba 14 miliónov eur.

O prepojeniach Foraia a Sučkovej písal Denník N a Transparency International v máji tohto roku. Neskôr na ne upozornil aj opozičný poslanec Miroslav Beblavý (Sieť).

Forai tvrdil, že svoju tetu nezvýhodnil a ani sa necítil byť v konflikte záujmov. Odišiel však z čela štátnej poisťovne.

Prilepšia Čislákovej bývalej firme

Čislák v minulosti pôsobil vo firme Air Transport Europe (ATE) v Poprade, ktorá u nás má licencie na všetky vrtuľníkové záchranky. Práve im chce podľa KDH od novembra ministerstvo zdravotníctva zvýšiť platby. Najbližšie štyri roky dostanú minimálne o 12 miliónov eur viac. Ministerstvo v tom problém nevidí.

Dnes na DennikE.sk

Zdieľať

Kollárov tieňový minister financií: Štátne podniky majú robiť biznis, ale sú spravované ako úrady

Ekonomický expert Sme rodina Štefan Hollý si myslí, že hlavný problém Slovenska je investične poddimenzovaný štát. “ Naše HDP má sto miliárd a rakúske 400 miliárd eur,“ hovorí.

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

Minúta po minúte

Zdieľať

Johnson v rozhovore pre BBC vyhlásil, že EÚ má brexitu plné zuby a chce dohodu. Úniu už podľa neho unavujú „nekonečné odklady“ a bola by rada, aby nastala ďalšia fáza brexitového procesu, rokovania o budúcich obchodných vzťahoch.

Britský premiér zopakoval, že Spojené kráľovstvo z bloku odíde 31. októbra. Stane sa tak podľa neho napriek novému zákonu proti nekontrolovanému brexitu, ktorý ho núti požiadať Brusel o odklad, ak nebude uzavretá nová dohoda.

Ako sa mieni zákonom riadiť a pritom vyviesť krajinu z EÚ aj bez dohody o podmienkach tohto kroku, však nespresnil. Dodal len, že bude ctiť ústavu.

Johnson s BBC hovoril po návšteve Luxemburska, kde rokoval so šéfom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom a hlavným vyjednávačom Únie Michelom Barnierom. Povedal, že ho povzbudila ochota EÚ rokovať s Londýnom o tom, ako sa vyhnúť brexitu bez dohody. Pripustil však, že zásadný prelom nenastal. (bbc, čtk)

Zdieľať

Frankfurt plánuje projekt podzemnej železničnej stanice s tunelom pre rýchlovlaky, ktoré majú odľahčiť najdôležitejší železničný uzol Nemecka. Vláda chce nechať vypracovať štúdiu uskutočniteľnosti z hľadiska nákladov a následkov pre diaľkovú železničnú dopravu. 

Štátny tajomník ministerstva Enak Ferlemann uviedol, že s predložením hotovej štúdie sa počíta na jar 2021, niekoľko kilometrov dlhý tunel a podzemná stanica majú byť dokončené najskôr v roku 2035 alebo 2036. Ministerstvo odhaduje náklady na 3,56 miliardy eur.

Koncept predpokladá výstavbu nového tunela pre diaľkové vlaky, ktorý bude viesť popod nadzemnú stanicu v smere východ – západ. Podzemná stanica by mala mať štyri koľaje. Štúdia má zistiť, či tento projekt je vôbec realizovateľný.

Súčasná stanica je pre rýchlovlaky nevhodná, pretože vlaky musia po zastavení meniť smer.

Frankfurtská stanica je natoľko dôležitá, že akékoľvek omeškanie na nej rozbije cestovný poriadok v celom Nemecku. Podľa Deutsche Bahn totiž až dve tretiny všetkých diaľkových vlakov prechádzajú práve frankfurtskou stanicou. (tasr)

Zdieľať

Nemecký minister financií povedal, že nemecké banky by nemali zaviesť záporné úrokové sadzby na vklady drobných sporiteľov. Vyjadrenie Olafa Scholza nasledovalo krátko po tom, ako ECB stlačila depozitnú úrokovú sadzbu hlbšie do negatívneho teritória.

Do septembrového zasadnutia ECB bola depozitná sadzba na úrovni –0,40 %, vo štvrtok však Rada guvernérov rozhodla o jej znížení na úroveň –0,50 %.

Nemecké banky už dlhšie dávajú najavo nespokojnosť s politikou ECB v tomto smere. Tá má podľa nich podiel na ich klesajúcich ziskoch.

„Povedal som jasne predstaviteľom bánk, že záporné úrokové sadzby pre milióny sporiteľov by boli veľmi zlý nápad,“ uviedol Scholz pre denník Bild. „Som presvedčený, že všetkým by nám malo záležať na tom, aby sa voči sporiteľom postupovalo férovo,“ dodal. (reuters, čtk)

Zdieľať

USA pravdepodobne čoskoro uvalia nové clá na tovar z EÚ pre dlhotrvajúci spor o subvencovanie výroby lietadiel. Uviedla to eurokomisárka pre obchod Cecilia Malmströmová. EÚ podľa nej v takomto prípade odpovie novými clami na americký tovar.

Spojené štáty a Európska únia sa od roku 2004 u Svetovej obchodnej organizácie (WTO) navzájom obviňujú z nelegálnej podpory svojich výrobcov lietadiel Boeing a Airbus.

U oboch strán sa zistilo, že v rozpore s pravidlami WTO svojich výrobcov lietadiel finančne podporovali, aby im zabezpečili výhodnejšiu pozíciu na trhu.

Podľa zdrojov agentúry Reuters, oboznámených s touto kauzou, už WTO schválila žiadosť USA o súhlas s uvalením ciel na niektoré európske tovary. Koncom septembra by WTO mala oznámiť, aký veľký rozsah toto opatrenie bude mať.

WTO v súčasnosti tiež posudzuje plány EÚ na clá na americký tovar, rozhodnutie sa očakáva na prelome rokov. (dpa, reuters, čtk)

Zdieľať

Grécko chce predčasne splatiť 2,9 miliardy eur z 9-miliardovej pôžičky od MMF. Táto časť pôžičky má splatnosť do roku 2021, Grécko dúfa, že vďaka predčasnému splateniu ušetrí na úrokoch ročne 70 miliónov eur. (čtk)

Zdieľať

Americké strategické rezervy sú pripravené, no možno úplne postačí, že sú v zálohe

Predpovede vývoja ropného trhu po útoku na Saudi Aramco:

  • Len veľmi výrazná odstávka v rozsahu až dvoch mesiacov by si vyžiadala rozsiahlejšie siahnutie na strategické ropné rezervy Spojených štátov amerických.
  • V takom prípade by sa cena ropy mohla vyšplhať na hranicu 80 USD za barel, predpovedajú ekonómovia spoločnosti Goldman Sachs.
Ilustračné foto - TASR/AP
Ilustračné foto – TASR/AP
Zdieľať

Spoločnosť Brose vytvorí v Prievidzi ďalších 400 pracovných miest. Investícia do tretej výrobnej haly sa bude pohybovať na úrovni 50 miliónov eur. Spoločnosť aktuálne zamestnáva okolo 850 ľudí. (tasr)

Zdieľať

Matador investuje do projektu InoBat, zaoberajúceho sa výskumom, vývojom a výrobou batérií. Tento krok pomôže posunúť vpred celý európsky sektor elektromobility. Zámerom je vybudovanie výskumného a vývojového centra vrátane výrobnej linky na Slovensku.

Spoločnosť vstúpila do strategického partnerstva v súvislosti s výstavbou výrobnej linky na batérie s výkonom 100 megawatthodín (MWh). Tá sa má začať už v prvej polovici roka 2020. Do konca roka 2021 má poskytnúť vlastné licencované riešenie pre autobatérie.

Celková investícia do vývoja spolu s nákladmi na výstavbu výrobnej linky by mala dosiahnuť 100 miliónov eur.

Matador bude pomáhať spoločnosti InoBat Auto počas obdobia výstavby, a to prostredníctvom zapojenia svojich inžinierskych a riadiacich tímov. Tie navrhujú najmodernejšie automatizované linky pre významných hráčov automobilového priemyslu. Aby projekt zohrával ešte silnejšiu strategickú úlohu, počíta sa s následným rozšírením výrobnej kapacity na 10 GWh, ktorá umožní hromadnú sériovú výrobu batérií.

„Desiatky rokov skúseností Matadora v automobilovom priemysle poskytnú spoločnosti InoBat Auto patentovaný prístup k vývojovému know-how pre našu plánovanú výrobnú linku, ako aj prístup k popredným výrobcom automobilov. Spolu s Matadorom a so spoločnosťou Wildcat, ktorá je naším technologickým partnerom v USA, InoBat Auto dopomôže európskemu trhu k nezávislosti na batériách z krajín mimo EÚ. Rovnako tak prispeje aj k transformácii slovenskej ekonomiky z čisto výrobnej na znalostnú,“ uviedol Marián Boček, spoluzakladateľ a výkonný riaditeľ spoločnosti InoBat.

Projekt InoBat Auto bol prvýkrát predstavený v júli tohto roka ako spoločné úsilie spoločností InoBat a Wildcat Discovery Technologies.

Súčasťou projektu je výrobná linka. Počíta sa s nepretržitým vývojom vlastných batérií v úzkej kooperácii s výrobcami elektrických vozidiel. (tasr)

Zdieľať

Volkswagen zaplatí 127 miliónov austrálskych dolárov (78,75 milióna eur) za urovnanie súdnych sporov s tisíckami tamojších klientov v súvislosti s emisným škandálom jeho dieselových modelov.

Nemecká automobilka zaplatí každému z majiteľov dotknutých dieselových vozidiel značky Volkswagen, Audi a Škoda zhruba 1400 dolárov.

„Je to významný krok k úplnému vyriešeniu súdnych sporov v Austrálii,“ uviedol hovorca spoločnosti.

VW v rámci urovnania sporu zaplatí aj právne trovy žalobcov. (tasr)

Zdieľať

Nemecko chce zaviesť limit pre budúci rozpočet európskeho bloku na roky 2021 – 2027 na úrovni 1 % jeho HDP. Tento limit je nižší ako 1,11 % HDP celej EÚ, ktorý navrhuje Európska komisia.

Štáty EÚ sa pripravujú na boj o rozpočet, ktorý sa bude schvaľovať na budúci rok. V pondelok sa v Bruseli zídu ministri financií EÚ, aby prediskutovali túto otázku.

Diplomatické zdroje uviedli, že Nemecko, najväčší čistý prispievateľ do spoločných pokladníc bloku, v pondelok predloží ministrom svoj návrh.

Ministri budú diskutovať aj o tom, či bude financovanie bloku podmienené zachovaním jeho hodnôt vrátane právneho štátu. Tento plán súvisí najmä s Poľskom a Maďarskom. (tasr)