Denník N

Len čo zistil, že mu podvodníci kradnú peniaze z účtu, nahlásil to banke. Ako je možné, že peniaze aj tak poslala do Ruska?

Ilutračné foto – TASR/AP
Ilutračné foto – TASR/AP

Podvody s platobnými kartami sa často stávajú aj pri predaji vecí cez inzerát. Opisujeme, na čo si dávať pozor, keď sa ohlási možný kupec s ponukou, že zabezpečí kuriéra.

Viktor Teru prišiel o vyše dvetisíc eur, keď cez portál bazoš.sk predával svoje kolieskové korčule. Aj keď si veľmi rýchlo uvedomil, že naletel podvodníkovi, a okamžite volal na infolinku svojej banky, nedokázal zabrániť tomu, aby z jeho účtu odišli peniaze do Ruska.

„Na infolinke som hneď nahlásil, čo sa stalo. Vravel som: kradnú mi peniaze, zablokujte mi peniaze. Hneď som išiel aj na políciu,“ hovorí Viktor Teru o situácii, ktorú zažíval vo februári, deň pred svojimi narodeninami.

Po nahlásení prípadu polícii ešte zašiel osobne do pobočky banky. Tam mu pracovníčka oznámila, že viac ako dvetisíc eur je na jeho účte rezervovaných. Pokúšal sa zabrániť tomu, aby boli z účtu odpísané, ale márne.

Prečo sa to nepodarilo? Mohla tomu banka zabrániť?

Prípad Viktora Terua, ktorý je dlhoročný aktivista pomáhajúci ľuďom v núdzi, nie je ojedinelý. Ľudia sa často stávajú obeťami podvodníkov, ktorí od nich vylákajú údaje o platobných kartách.

Ako ho nádejný kupec oklamal?

Na svoj inzerát najprv dostal Teru správu cez aplikáciu WhatsApp od muža s 

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Banky a poisťovne

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie