Denník N

Naozaj sa tu nafukuje realitná bublina? (odpovedajú analytici najväčších bánk)

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič
 • Cenová bublina na realitnom trhu existuje, súhlasia s NBS analytici najväčších bánk. Neznamená to však, že nevyhnutne praskne a ceny bytov a domov sa prepadnú.
 • Nadhodnotenie cien bytov môže presahovať 40 percent oproti rovnovážnej cene, ktorú určujú ekonomické ukazovatele. Najbližšie mesiace však bude ceny ovplyvňovať silný dopyt spojený s malou ponukou bývania, ten pokles cien neumožní.
 • No vysoká inflácia v kombinácii s vyššími úrokovými sadzbami môžu v dlhšom horizonte uvažovanie ľudí o bývaní zmeniť, potom môžu ceny aj poklesnúť. 

O čo ide: Národná banka Slovenska (NBS) minulý týždeň v správe o ekonomickom a menovom vývoji upozornila na to, že slovenský realitný trh sa dostal do najrizikovejšieho pásma v indexe, ktorý naznačuje cenovú bublinu. Začala ho počítať pred rokmi, keď spätne namodelovala jej nafúknutie v roku 2009 a následné spľasnutie. V indexe, ktorý používa ako varovanie pred ďalšími rizikami, prestala pred polrokom používať pojem bublina. Označuje ho už „len“ vysoké pásmo korekcie.

Pýtali sme sa analytikov najväčších bánk, či sa na Slovensku naozaj nafukuje realitná bublina a čo to môže znamenať pre ďalší vývoj cien nehnuteľností. Bublinu v zásade potvrdzujú, no upozorňujú, že to neznamená, že musí nevyhnutne spľasnúť.

Čo si o bubline myslia analytici

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

  Banky a poisťovne

  Investovanie a úvery

  Reality

  Ekonomika, Slovensko

  Teraz najčítanejšie