Denník N

Na obnovu rodinného domu môžete dostať maximálne 19-tisíc eur. Štát spresnil podmienky na získanie dotácie (otázky a odpovede)

Foto N - Tomáš Grečko
Foto N – Tomáš Grečko
 • Počas najbližších štyroch rokov sa má obnoviť 30-tisíc domov.
 • Peniaze sa budú prideľovať na jeseň po vyhlásení výzvy na základe poradia pri podaní žiadosti.
 • Výška dotácie sa bude odvíjať od energetických úspor, najviac je 19-tisíc eur bez DPH.
 • Až 95 percent nákladov môžu získať viacdetné rodiny, samoživitelia a domácnosti, v ktorých býva zdravotne postihnutá osoba.
 • Neistota v súvislosti s budúcnosťou zemného plynu spôsobila, že z projektu možno na poslednú chvíľu vypadnú dotácie na plynové kotly, naopak, pribudne kúrenie peletami.

Štát po mesiacoch čakania konečne zverejnil podmienky, za akých budú môcť majitelia rodinných domov požiadať o dotáciu na ich obnovu. Získať ju môžu aj na rekonštrukcie, ktoré sa už začali alebo sa začnú v najbližšom čase, hoci to má isté obmedzenia a riziká.

Čo môže majiteľ rodinného domu získať, si ukážeme na príklade, ktorý bude asi najčastejší: majiteľ rodinného domu s plochou sto metrov štvorcových sa pustí do rekonštrukcie za celkovo 19-tisíc eur aj s DPH. Ak pritom preukáže úsporu energií aspoň tridsať percent a splní všetky náležitosti, môže požiadať, aby mu štát polovicu uhradil. V špecifických prípadoch, napríklad pri viacdetných rodinách, sa bude dať získať ešte viac.

Obnova 30-tisíc rodinných domov je druhý najväčší projekt v slovenskom Pláne obnovy a odolnosti. Vyčlenená je naň viac ako pol miliarda eur. „V mnohých obciach bude zreteľné, že v nich zasiahol plán obnovy. Priemerne bude zrekonštruovaných 10 domov v každej slovenskej obci,” vypočítal minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO).

Vládu chce presvedčiť, aby projekt pokračoval aj po vyčerpaní balíka z plánu obnovy. Jeho predstava je, že by sa ročne rekonštruovalo od desať do pätnásťtisíc domov. Má to zabrániť zvýšeným nákladom na bývanie, za ktoré by sa takisto mali o niekoľko rokov platiť takzvané emisné kvóty.

V tomto článku prinášame prehľad toho, o čo je možné požiadať a čo na to musí žiadateľ spĺňať.

Dozviete sa v ňom odpovede na týchto osem základných otázok:

 1. Kde sú podrobné technické špecifikácie a formuláre?
 2. Aký dom je oprávnený?
 3. Čo treba doložiť k žiadosti?
 4. Kto sú sociálne znevýhodnené skupiny?
 5. Na čo všetko je možné požiadať o dotáciu?
 6. Aké sú výšky príspevku pre rôzne skupiny?
 7. Kde treba podať žiadosť a kedy?
 8. Ako budú peniaze vyplácané?

Na úvod stručné zhrnutie

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Bývanie

Energetika

Ján Budaj

Klimatická zmena

Plán obnovy EÚ

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie