Denník N

Čislákov tajomník je aj bez podpisu v konflikte záujmov

Ministrovi Viliamovi Čislákovi sa kopia problémy. Foto - TASR
Ministrovi Viliamovi Čislákovi sa kopia problémy. Foto – TASR

Štátny tajomník ministerstva zdravotníctva má firmu, ktorej sa podľa opozičného poslanca Beblavého posledný rok darilo. O tom, že v nej už nerozhoduje, nikomu nepovedal.

Štátny tajomník na ministerstve zdravotníctva Mário Mikloši je v konflikte záujmov. A to aj napriek tomu, že už nie je konateľom firmy Uroflexx, zhodujú sa analytici. Mikloši je v tejto firme spoločník, konateľkou je jeho manželka.

Mikloši bol však konateľom aj vtedy, keď už pracoval na ministerstve zdravotníctva. Od roku 2011 šéfoval sekcii zdravia, od roku 2006 do roku 2012 bol zároveň konateľom firmy, ktorá poskytuje aj zdravotnú starostlivosť.

Konflikt záujmov vidia

Bezpochyby tu ide o konflikt záujmov, myslí si analytik INEKO Dušan Zachar. Za dobrú prax by považoval, ak by človek pri vstupe do vysokej štátnej funkcie v prípade, že je v konflikte záujmov, ešte pred prevzatím funkcie proaktívne zverejnil všetky konflikty záujmov spolu so všetkými zmluvami, aby bol pod prísnejšou verejnou kontrolou.

Zároveň by mal byť pripravený sám proaktívne vysvetľovať uzatváranie a obsah všetkých zmlúv jeho blízkej firmy so štátom, aby sa minimalizovalo riziko zvýhodňovania z titulu konfliktu záujmov. Ak to hodnoverne nedokáže, je to dôvod na odvolanie, dodal Zachar.

Konflikt záujmov vidí aj analytička Transparency International Zuzana Dančíková. Mário Mikloši čelí konfliktu záujmov, podobne bol v konflikte záujmov už v pozícii šéfa sekcie zdravia. Konflikt záujmov však podľa nej neznamená automaticky pochybenie. Mal by však byť podľa nej deklarovaný, aby verejnosť mohla lepšie dohliadať na rozhodnutia osoby v konflikte.

Mikloši by mal vysvetliť, na základe čoho došlo k nárastu tržieb jeho firmy. Pomohlo by zverejnenie pôvodnej zmluvy so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou. V súčasnosti sú dostupné iba dodatky tejto zmluvy, hovorí Dančíková. Na prepojenie Miklošiho a jeho firmy upozornil opozičný poslanec Miroslav Beblavý (Sieť). Ten hovorí aj o tom, že tejto firme rástli minulý rok tržby.

Uroflexx dosiahol v roku 2014 po troch rokoch v strate zisk pred zdanením a úrokmi 21-tisíc eur. Naopak, v roku 2013 to bolo mínus 17-tisíc eur a rok predtým mínus 10-tisíc eur „Zisk vytvorila preto, že napriek rovnakým nákladom tejto firmy zrazu narástli tržby oproti roku 2013 o 113 percent,“ dodáva Beblavý.

Štátny tajomník Mikloši sa bráni tvrdeniam o konflikte záujmov aj tým, že nie je konateľom, a ak Beblavý hovorí o lepších hospodárskych výsledkoch firmy, je to za rok 2014 a vo funkcii je od novembra 2014. Tak neviem, ako som za mesiac vo funkcii mohol niečo ovplyvniť. Dodatky podpisuje konateľ, to je moja manželka, povedal v pondelok Mikloši.

Neohlásil to

Beblavý na tlačovke tvrdil, že na zmluvách medzi štátnou poisťovňou a Miklošiho firmou je aj podpis štátneho tajomníka.Podľa dodatku, ktorý redakcii poskytla Všeobecná zdravotná poisťovňa, je tam len jeden podpis, ktorý sa nedá prečítať. Nedá sa teda povedať, či ich podpísal Mikloši alebo jeho žena, ktorá je konateľka firmy.

Poisťovňa, ministerstvo aj Mikloši tvrdia, že to nie je jeho podpis. Ale jeho meno tam je. Minister Viliam Čislák povedal, že je to administratívna chyba, pretože poisťovňa o zmene konateľov nevedela.

O zmene konateľov nevie ani Bratislavský kraj, ktorý ambulanciám vydáva licencie. Podľa ich informácií je konateľom Mikloši aj jeho žena a informáciu o zmene v orgánoch firmy im neoznámili. Zákon im to pritom prikazuje. Ministerstvo zdravotníctva to odôvodňuje tým, že Mikloši po tom, čo sa vzdal funkcie konateľa v obchodnej spoločnosti, stratil spôsobilosť konať v jej mene, a teda nemohol ako fyzická osoba konať za spoločnosť navonok, teda ani  smerom k Bratislavskému kraju. Zmenu tak mala zrejme nahlásiť jeho manželka.

Ministerstvo tvrdí, že povinnosť zo zákona explicitne nevyplýva. Zásadne teda nie je možné hovoriť o porušení zákona. Konštatovanie o porušení zákona je konštatovaním bez právnej opory a v rozpore s jednou zo základných zásad správneho trestania, a to zásadou prezumpcie neviny, dodalo ministerstvo.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Dnes na dennike.sk

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie