Denník N

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter: Naši partneri v EÚ míňajú na boj s infláciou miliardy eur, slovenská koalícia o riešeniach stále len diskutuje

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

ČSOB Smart účet je naveky bez poplatku a teraz aj s bonusom 75 eur za založenie


Dobrý deň,

tento týždeň by sme sa mali konečne dozvedieť, ako chce vláda pomôcť ľuďom, samosprávam alebo firmám s rastúcimi cenami energií. Ostatné krajiny Európskej únie konajú už dávno a prijímajú opatrenia za miliardy eur, Denník E priniesol prehľad ich riešení.

Energie budú ešte drahšie, ak sa európske sankcie proti Rusku rozšíria aj na ropu a plyn. To by znamenalo koniec mimoriadnych ziskov pre rafinérie, ktore kupujú práve ťažkú ruskú ropu, vrátane Slovnaftu. Surovinu po ruskej invázii na Ukrajinu nakupujú s rekordnou zľavou a vyrábajú z nej naftu, ktorej je v Európe nedostatok, a preto jej cena rastie.

Tento mechanizmus sa však môže skončiť veľmi rýchlo. EÚ včera zakázala dovoz ruského uhlia a na rade je zrejme ropa.

Ekonomický newsfilter na stredu má 1300 slov a prečítate ho za 5 a pol  minúty. Pripravili ho Radoslav Tomek a Ján Kováč.


1. Európske krajiny znižujú dane a zmrazujú ceny, aby kompenzovali rast životných nákladov

Slovenská vládna koalícia stále iba diskutuje o tom, ako občanom, samosprávam a firmám kompenzovať rastúce náklady na energie. Vlády u našich susedov a inde v Európe už dávno konajú a stojí ich to miliardy.

Denník E zhrnul antiinflačné opatrenia vybraných európskych krajín. Nájdu sa medzi nimi jednorazové hotovostné príspevky, znížená daň z pridanej hodnoty alebo väčšia pomoc štátu na bývanie či cestu do zamestnania. Niektoré opatrenia sú čistý plošný populizmus, iné sú ako vystrihnuté z odporúčaní OECD.

Slovensko do podobného zoznamu nemá ani význam dávať, pretože jediné, na čom sa koalícia zatiaľ dohodla, je skoršia výplata časti 13. dôchodku bez reálneho vplyvu na rozpočet. Ďalšie by podľa šéfa SaS Richarda Sulíka mali byť predstavené

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter

Ekonomika

Teraz najčítanejšie