Denník N

Cenová bublina v Bratislave nepraskne, bytov je málo, hovorí šéfka realitky

Foto N – Peter Kováč
Foto N – Peter Kováč

Odkedy začali na Slovensko prichádzať tisíce ľudí z Ukrajiny, v bratislavskej realitke Metropolitan neustále zvonia telefóny. Zvýšený záujem o nájmy naráža na nedostatok voľných bytov.

„Obvykle máme v ponuke 260 až 270 nehnuteľností na prenájom v Bratislave, teraz je to 150 až 160. Takýto obrovský pokles ponuky za taký krátky čas som za viac ako 20 rokov v realitách ešte nezažila,“ opisuje majiteľka a riaditeľka bratislavskej Metropolitan real estate group Monika Šiffelová.

Dôvodom je aj to, že veľa ľudí svoje nehnuteľnosti ponúklo ako pomoc ukrajinským utečencom namiesto komerčného prenájmu. Šiffelová však očakáva, že o mesiac-dva sa tieto byty do ponuky vrátia. Potom by si nájomcovia opäť mohli vyberať.

Napnutý trh s nájmami znižuje šancu, že by praskla cenová bublina na realitnom trhu. „V tejto chvíli sú vlastne všetky byty plné,“ vysvetľuje realitná odborníčka. „To v praxi znamená, že pre predávajúcich nie je dôvod znižovať ceny.“

V rozhovore ďalej vysvetľuje:

  • koľko záujemcov sa hlási na jeden správne nacenený byt v dobrej lokalite,
  • ako realitky teraz suplujú štát v komunikácii s ľuďmi z Ukrajiny,
  • aká je šanca, že si podnájom v Bratislave zoženie matka s tromi deťmi a psíkom.

Čo sa teraz deje na bratislavskom realitnom trhu?

Po tom, ako na Slovensko prišlo naraz obrovské množstvo ľudí, sa extrémne zrýchlil trh s prenájmami. Ponuka bytov na prenájom sa zmenšila asi o 40 percent. Predpokladám, že je to

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

    Reality

    Ekonomika

    Teraz najčítanejšie