Denník N

Zelený newsfilter: Sulík by chcel pozastaviť obchodovanie s emisnými kvótami v čase, keď vedci odkazujú, že emisie treba znížiť „teraz alebo nikdy”

Každý štvrtok sumarizujeme najdôležitejšie správy o klimatickej zmene, životnom prostredí a ich vplyve na ekonomiku a životný štýl.

Zelený newsfilter zostavuje reportér Denníka E Tomáš Grečko. Dnešné vydanie má necelých 1500 slov, ktoré si stihnete prečítať za 6 minút.


1. Kvóty pozastaviť môžeme, no klimatickú krízu nie

Minister hospodárstva Ruchard Sulík počas návštevy atómovej elektrárne v Mochovciach. Foto – TASR

Výroky ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS) o tom, že Slovensko by malo pristúpiť na ruské ultimátum a platiť za plyn v rubľoch, zatienilo jeho slová o tom, že Európska únia by mala pozastaviť obchodovanie s emisnými kvótami.

Na emisné kvóty (nesprávne nazývané povolenky), sa ľahko útočí, pretože veľa ľudí nevie, prečo vznikli a na čo sú dobré.

V prvej správe Zeleného newsfiltra sa pozrieme na dva argumenty ministra Sulíka a vysvetlíme kontext, ktorý mu uniká:

Argument č. 1: „Čo by bolo ešte rozumnejšie spraviť, je pozastaviť celé toto obchodovanie s týmito CO2 povolenkami, to je fakt, ako tu bola aj tá kauza v minulosti, to je teplý vzduch, to je skrátka nejaká vymyslená umelá mena, tie CO2 povolenky, stojí tona 60 – 80 eur, strašne to predražuje tie energie.“

Nejde o „teplý vzduch”, ale o náklady: Kvóty sú spôsob, ako do ceny za energie a priemyselné produkty premietnuť náklady, ktoré spôsobuje ich výroba.

O aké náklady ide? Vypúšťanie skleníkových plynov generuje reálne náklady na odstraňovanie živelných pohrôm, zvyšuje výdavky na zdravotníctvo, vytvára dodatočné náklady na odstraňovanie znečistenia… Účty za tieto položky platia štáty aj jednotlivci. Firmy za to pred zavedením kvót nemuseli nič platiť, hoci škody vznikali ich výrobou. Preto vznikol systém emisných kvót – je to v podstate daň za ujmu na zdraví a škody na životnom prostredí.

Argument č. 2: „My si musíme teda povedať, čo chceme, ale nie je možné chcieť všetko naraz, keby Európska únia teraz pozastavila tieto emisné povolenky na päť rokov alebo na tri, tak výrazne by to vnieslo ukľudnenie na tom rozkolísanom cenovom trhu.“

Klimatická kríza sa nedá „pozastaviť”: Buď teraz, alebo nikdy, odkázali v pondelok vedci z OSN. Podľa ich prepočtov ostávajú na zvrátenie klimatickej katastrofy už len tri roky. Ak sa nepodarí dosiahnuť vrchol vo vypúšťaní skleníkových plynov najneskôr do roku 2025, planéta sa môže začať nezastaviteľne meniť na nepríjemné miesto na život. Znamená to, že sa naštartujú procesy, ktoré sa nebudú dať zvrátiť. Výsledkom bude častejší výskyt katastrofických udalostí, ako boli minuloročné záplavy v Nemecku. K podobným alebo horším katastrofám dôjde aj u nás.

Kvóty fungujú a sú najlacnejším spôsobom znižovania emisií: Upozorňuje na to odbor SHMÚ, ktorý sleduje slovenské emisie skleníkových plynov. Zvyšovanie ceny za kvóty totiž núti priemysel šetriť energiami, efektívnejšie vyrábať a investovať do technológií na zachytávanie uhlíka, ktoré by sa inak zdali zbytočne drahé.

Viac o téme: Priemysel narieka nad drahými energiami, ale pre ich šetrenie neurobil dosť, hovorí expertka na skleníkové plyny


2. Nikdy predtým sme nemali v rukách viac nástrojov na zníženie emisií ako dnes

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ceny energií

Doprava

Klimatická kríza

Ochrana prírody

Priemysel

Zelený newsfilter

Životné prostredie

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie