Medzi zopár víťazmi veľkého zdražovania surovín sú aj piliari. Stavebné drevo im zarobilo ako nikdy

- Najväčšia píla v krajine zarobila vlani dvojnásobne viac ako kedykoľvek doteraz. K rekordným ziskom sa prepracovali aj viaceré iné píly.
- Pílami produkované stavebné drevo totiž vyskočilo s cenami ešte prudšie ako surové drevo a energie.
- Jeden z najvyšších profitov v histórii si pripísali aj štátne Lesy SR, a to aj napriek tomu, že ťažili menej dreva a výrazne zdvihli aj platy svojich zamestnancov.
- Naopak, papierne nákupmi drahšieho dreva trpia. Ceny papiera až tak vysoko totiž nevyskočili.
Nebývalý rast cien energií i mnohých základných surovín, ktorý sa rozbehol už vlani na jeseň a teraz ho ešte viac nafukuje vojna na Ukrajine, trápi takmer všetky firmy.
No košické oceliarne amerického U.S.Steel sa vlani prepracovali aj tak k rekordnému zisku a bratislavská rafinéria Slovnaft teraz dosahuje niekoľkonásobne vyššie výrobné marže, ako to bolo donedávna. Obom pilierom domáceho priemyslu ceny ich finálnej produkcie ocele a motorových palív totiž rastú ešte dynamickejšie ako ceny vstupných energií, železnej rudy i ropy.
Na obdobnej vlne sa ale vezú aj mnohé slovenské píly vyrábajúce stavebné rezivo a ďalšie stavebné dielce z dreva. Ich finálne produkty takisto s cenami vyskočili ešte výraznejšie ako spracúvané surové drevo.
Domáce píly, ktoré boli dlho v stratách, vlani odrazu zarobili. A tie, čo bývali v pluse už skôr, si teraz pripísali rekordné zisky.
Najväčšia píla v krajine – liptovskohrádocký Rettenmeier Tatra Timber v rukách nemeckej skupiny Cordes – vlani svoj zisk medziročne viac ako