Denník N

Naše polia v dôsledku vojny zasype slnečnica. A želaný prechod na viac ovocia a zeleniny sa odkladá

Slnečnicové pole pri Košiciach. Foto - TASR
Slnečnicové pole pri Košiciach. Foto – TASR
  • Vojna na Ukrajine už mení aj priority slovenských farmárov. V terajších jarných osevoch nahradili časť kukurice slnečnicou.
  • Na jeseň môžu byť zmeny v zakladaní úrod ešte masívnejšie.
  • Do úzadia sa preto môžu dostať plány na zvýšenie produkcie ovocia a zeleniny, ktoré krajine chýbajú najviac.

Zhruba pred dvoma rokmi bolo pre vtedajšieho ministra pôdohospodárstva Jána Mičovského veľkou témou to, či Slovensko nepestuje priveľa repky na úkor iných, potrebnejších plodín.

Repka sa vo veľkom využíva nielen na výrobu potravín, ale aj biopalív. Je takisto náchylnejšia na choroby i hmyzích škodcov, a tak na jej ochranu treba aj viac chémie. Zažltnuté polia môžu niekoho vyrušovať aj vizuálne.

Napokon sa však tento rok rozšíria žlté plochy na poliach od inej plodiny. Slovenskí farmári sa oproti minulosti viac pustili do vysievania inej olejniny – slnečnice. A ustupuje jej hlavne kukurica, ktorá sa takisto vysieva ako jedna z posledných jarných plodín. Na rozdiel od cukrovej repy či sladovníckeho jačmeňa – tie sa museli dostať do pôdy už hneď po zime.  

Napríklad juhoslovenské Poľnohospodárske družstvo Sokolce neďaleko Veľkého Medera tento rok osialo zhruba sto hektárov polí radšej slnečnicou, aj keď pôvodne rátali s kukuricou. Ide o jednu z najväčších fariem v krajine s takmer siedmimi tisícmi hektárov polí.

„Naďalej sme síce siali aj kukuricu, no viac ako inokedy sme osiali slnečnicu,“ hovorí Peter Lelkeš, predseda družstva a uznávaný agrárny manažér, ktorý radil aj mnohým slovenským ministrom pôdohospodárstva.

Lelkeš potvrdzuje, že za širším preferovaním slnečnice je vojna na Ukrajine.

On aj iní farmári sa zhodujú, že vojna môže oddialiť

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Agro

Vojna na Ukrajine

Ekonomika

Teraz najčítanejšie