Denník N

Putin stupňuje tlak na Európu. Vydrží Poľsko a Bulharsko bez ruského plynu?

tasr/ap
tasr/ap

Prečo je problém, keď si európske firmy, ktoré kupujú plyn od Gazpromu, otvoria účet v rubľoch.

[Spoznajte ideologické, historické a geopolitické základy vojny na Ukrajine a jej dôsledky pre Slovensko v knihe Ako Putin stratil Ukrajinu.]

Rusko v stredu ráno prestalo dodávať zemný plyn do Poľska a Bulharska. Oznámili to plynárenské spoločnosti daných krajín PGNiG a Bulgargaz, rovnako to potvrdil aj ruský Gazprom.

„Gazprom úplne pozastavil dodávky zemného plynu pre Bulgargaz a PGNiG, pretože nezaplatili v rubľoch,“ uviedla ruská spoločnosť vo vyhlásení.

Títo aj iní európski odberatelia musia platiť za plyn podľa nových pravidiel na základe dekrétu z 31. marca, ktorý podpísal ruský prezident Vladimir Putin. Spoločnosti môžu poslať peniaze v eurách aj v dolároch do Gazprombanky, no tu sa musia konvertovať na ruble.

Je to vydieranie

Bulharský premiér Kiril Petkov, rovnako aj šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová hovorili o vydieraní zo strany Ruska. Poľský premiér Mateusz Morawiecki to nazval „priamym útokom na Poľsko“. Petkov vravel, že krajina sa nepodvolí a nebude platiť v rubľoch.

Ursula von der Leyenová sľubovala spoločnú reakciu krajín EÚ. Za plyn podľa nového systému sľúbilo platiť iba Maďarsko, podľa zdrojov Bloombergu si však otvorilo účty v rubľoch 10 európskych odberateľov. Minister hospodárstva Richard Sulík v stredu odmietol povedať, či je medzi nimi aj SPP. „Povieme vám to včas,“ podotkol.

„Putin naznačuje celej EÚ, že je pripravený splniť vyhrážky o zastavení dodávok plynu, ktoré nám povedal začiatkom mesiaca, keď vydal dekréty o platení v rubľoch. Teraz testuje reakcie trhu a najmä jednotlivých krajín EÚ a hlavných odberateľov,“ komentoval situáciu slovenský energetický expert Karel Hirman.

O tom, že ide o test krajín, hovorili aj bulharskí odborníci.

Ako platiť za plyn

Putinov dekrét vraví, že odberatelia z „nepriateľských krajín“, kam podľa Ruska patria všetky štáty EÚ, môžu poslať peniaze v eurách či dolároch, no zároveň si musia vytvoriť v Gazprombanke aj druhý, rubľový účet. Samotná banka prevedie nimi poslané eurá či doláre na ruble.

Kľúčová a problematická je však jedna vec: plyn sa považuje

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

  Ceny energií

  Plynová kríza

  Vladimir Putin

  Vojna na Ukrajine

  Ekonomika, Svet

  Teraz najčítanejšie