Denník N

Lockdown v Šanghaji prehlbuje dodávateľskú neistotu. Slovenskí obchodníci to zatiaľ necítia

Zdroj - Jumpstory
Zdroj – Jumpstory

[Vojna zásadne mení životy i významy slov. Spoznajte ich v novej knihe Slovník vojny.]

 • Lockdown v Šanghaji prehĺbil nespoľahlivosť, ktorá sa v lodnej preprave šíri od začiatku pandémie. Slovenskí obchodníci to zatiaľ cítia málo.
 • Skomplikovalo sa však doručovanie niektorých zásielok. Napríklad spoločnosť DHL musela zaviesť obmedzenia pre dopravu balíkov do niekoľkých čínskych oblastí. Geis testuje nové železničné trasy.
 • Problémy, ktoré v doprave spôsobuje pandémia, priniesli zdražovanie v logistike. Len prevoz športovej obuvi zdražel o štyri eurá za kus.

Globálna ekonomika sa po dvoch rokoch pandémie a rýchlej vlne omikronu v januári mala pomaly uzdraviť. No namiesto toho sa výhľady rozpadli. Rusko zaútočilo na Ukrajinu a privodilo nielen zbytočné ľudské utrpenie, ale aj sankcie. Vojna tak prináša ďalšie problémy do dodávateľských reťazcov, ktoré zasiahli ekonomiku v posledných rokoch. K neistote z vojny sa pridali aj časté a ďalekosiahle lockdowny v Číne, ktoré spôsobujú oneskorenia dodávok tovarov a vyššie výrobné náklady, píše Medzinárodný menový fond vo svojom aprílovom ekonomickom výhľade.

Prístavy po celom svete sú dnes také preťažené, že prestali prijímať kontajnery. Preprava kedysi stála desatinu dnešnej ceny a bola spoľahlivá, dnes prináša niekoľkotýždňové meškania, ktoré znemožňujú plánovanie, hovorí pre Denník E riaditeľ špedičnej spoločnosti Advanced Airsea Jakub Wiederman. Súvisí to s vysokým dopytom po tovare, ktorý sa stupňoval počas celej pandémie. Teraz situáciu zhoršuje ešte aj silná vlna pandémie covid-19 v Číne.

Napriek tomu, že lockdowny sa najľudnatejšou krajinou sveta šíria už od polovice marca, slovenskí obchodníci zatiaľ komplikácie necítia. Tovar, na ktorý čakajú, vyrazil z Číny ešte pred epidemiologickými opatreniami a ani v budúcnosti nedostatok tovaru neočakávajú.

V zložitej situácii sa tak nachádzajú hlavne špedičné a doručovateľské firmy. Napríklad firma DHL musela svojich zákazníkov viackrát informovať, že

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

  Čína a Taiwan

  Doprava

  Vojna na Ukrajine

  Ekonomika, Svet

  Teraz najčítanejšie