Denník N

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter: Slovensko si už zrejme otvára rubľový účet v Gazprombanke

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

ČSOB Smart účet je naveky bez poplatku a teraz aj s bonusom 75 eur za založenie


Dobrý deň,

slovenské, nemecké, rakúske a maďarské firmy si chcú otvoriť rubľové účty v Gazprombanke, aby cez ne platili za ruský plyn, napísal včera britský denník Financial Times.

Zapadá to do slov ministra hospodárstva Richarda Sulíka, že „keď je tu podmienka platiť rubľom, tak, sakra, plaťme rubľom“.

Aj do toho, ako Sulík odmietal povedať, či štátny SPP patrí medzi 10 európskych firiem, ktoré si už otvorili rubľové účty.

Platby v rubľoch za plyn si vypýtal na konci marca Putin pod hrozbou zastavenia dodávok.

Putinovi sa energetické hry zatiaľ vyplácajú, odhliadnuc od sankcií, ktoré ničia ruskú ekonomiku.

Rusko však podľa denníka Kommersant vychádzajúceho z dát fínskej výskumnej organizácie CREA od začiatku invázie zdvojnásobilo príjmy z predaja plynu, ropy a uhlia do Európskej únie. Objem dodávok sa síce znižuje, no ceny prudko rastú, čo vyvolali Rusi ešte na jeseň znížením dodávok do Európy a neskôr rozpútaním vojny.

Na zdražovanie energií sa naposledy verejne sťažovalo Združenie miest a obcí Slovenska, ktoré žiada od ministerstva financií kompenzácie. Každá piata samospráva má problém nájsť si dodávateľa, keďže sa jej žiadny neprihlási do verejnej súťaže. Riešiť to môže núdzovo napríklad tak, že nakupuje za takzvané spotové ceny na burze, ktoré skáču podľa toho, aká je veľká panika.

Debata o kompenzáciách sa však na Slovensku zvrhla. Návrh, ktorý presadzuje väčšina Hegerovej koalície, necieli na tých, ktorí to najviac potrebujú, čiže na ľudí s najnižšími príjmami. Ale na rodiny s deťmi – bohaté aj chudobné. Podľa dát rozpočtovej rady ide na rozšafnú rodinnú politiku drvivá väčšina peňazí, ktoré Heger a spol. sľúbili.

Dnes má Ekonomický newsfilter 1400 slov, prečítate ho za necelých 6 minút. Pripravil ho Ján Kováč.


1. Kapacita zelených elektrární sa oproti roku 2020 zdvojnásobí. Štátna prenosová sústava im uvoľní priestor

Odpoveďou európskych krajín na ruské vydieranie a vysoké ceny je hľadanie nových zdrojov, medzi ktorými sú aj slnečné a rôzne iné zelené elektrárne.

Slovenský operátor prenosovej siete (diaľnice pre elektrinu) výrazne rozšíri priestor pre pripájanie ďalších slnečných a veterných elektrární.

Štátny SEPS v roku 2022 voľnú kapacitu zdvihne o 20 %.

Prečo 11 rokov čakali: 

  • Pripájanie nových zelených elektrární sa na jedenásť rokov, až do konca roka 2020, zastavilo. Dôvodom boli vysoké náklady na ich budovanie a obavy o stabilitu siete.
  • Slnečné a veterné elektrárne sú náročnejšie na takzvané podporné služby, čiže dorovnávanie ich výkonu vtedy, keď nesvieti slnko a nefúka vietor.
  • Podmienkou fungovania prenosovej sústavy je, aby boli výroba a spotreba vždy vyrovnané. Inak by mohlo dôjsť k rozsiahlemu výpadku.

„Naším cieľom je zvyšovať inštalovaný výkon ekologických zdrojov tak, aby to nemalo vplyv na nadmerné zvyšovanie nákladov na podporné služby, ktoré by v konečnom dôsledku zaplatili spotrebitelia,“ uviedol Peter Dovhun, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ SEPS.

Kapacita sa má navýšiť pre veľké elektrárne aj pre malé lokálne zdroje, napríklad slnečné elektrárne na strechách rodinných domov.

Tento rok sa uvoľnená kapacita oproti roku 2020 zdvojnásobí. Ministerstvo hospodárstva tým reaguje na zvýšený záujem o výrobu vlastnej elektriny.

Vysoký dopyt jednoznačne pre Denník E potvrdzujú majitelia rodinných domov aj manažéri firiem, ktoré prevádzkujú napríklad fabriky alebo obchody. (V oboch linkovaných textoch nájdete aj praktické informácie o nákladoch, návratnosti a rôznych technických zaujímavostiach.)

Nevýhodou investícií do zelených elektrární je, že

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter

Plynová kríza

Ekonomika

Teraz najčítanejšie