Denník N

Firemný newsfilter: Volkswagen zvyšuje slovenské investície, oceliari zarábajú aj počas vojny a víťazi zdražovania pribúdajú

Volkswagen. Ilustračné foto – TASR/AP
Volkswagen. Ilustračné foto – TASR/AP

Do Poľska a Bulharska ruský plyn už netečie, stalo sa tak potom, čo zaň Rusko svojvoľne pýta platby v rubľoch a nie v eurách, ako je to dohodnuté v zmluvách. Časom môže o dodávky prísť aj Slovensko, ktoré má od ruského plynu ešte vyššiu závislosť ako prvé dve odpojené krajiny. Ak k tomu príde, prvé obmedzovania dodávok pre energeticky najnáročnejší priemysel sa dá očakávať koncom leta.

Od Ruska sa po rozpútaní vojny na Ukrajine odstrihnúť treba, no čím kratší čas bude mať Slovensko na hľadanie nových náhrad, tým to bude pre fabriky s vyššou spotrebou plynu náročnejšie.

Uprostred toho operátor domácej elektrárenskej siete Slovenská elektrizačná a prenosová sústava tento rok vydá nové povolenia na výstavbu väčších obnoviteľných zdrojov energie iba pre celkový výkon 170 megawatt. Dohromady sa tak celý domáci výkon týchto zdrojov môže dostať len na zhruba 1 100 megawatt.

A predseda hospodárskeho výboru parlamentu Peter Kremský upozorňuje, že krajina na odstrihnutie sa od ruských energií stále nemá akčný plán, ktorý má jasne hovoriť o tom, ako bude štát podporovať širšiu výstavbu nových obnoviteľných zdrojov, úspory energií či rozvoj vlastnej ťažby zemného plynu.

Všetko ostatné dôležité z domácich firiem zhrnul Ivan Haluza do 2 100 slov, čo je 9 a pol minúty čítania.

1. Volkswagen dôveruje Slovensku stále viac. Nová investícia do výroby áut bude ešte vyššia, ako sa pôvodne čakalo

Miliardová investícia, ktorú materský Volkswagen odobril svojej bratislavskej fabrike pred koncom predvlaňajška, bude napokon ešte o niečo vyššia. Oznámil to jej manažment, no s tým, že mieru zvýšenia zatiaľ nespresnil.

Úvodná polmiliardová investícia z tohto balíčka, ktorá smeruje do spustenia výrob nových modelov Volkswagen Passat a Škoda Superb, sa už v závode postupne realizuje. Ďalšie peniaze budú súvisieť s rozbehom nových

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Firemný newsfilter

Firmy

Ekonomika

Teraz najčítanejšie