Denník N

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter: Sulík signalizuje, že jednotnému európskemu postoju k ruskému plynu neverí

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

ČSOB Smart účet je naveky bez poplatku a teraz aj s bonusom 75 eur za založenie


Dobrý deň,

ruský prezident Vladimir Putin už odstavil od plynu Poľsko a Bulharsko, ktoré nepristúpili na jeho požiadavku platiť zaň v rubľoch. Dvadsiateho mája je splatná aj slovenská faktúra a z Bratislavy zatiaľ vychádzajú nejednoznačné signály.

Niektoré výroky ministra hospodárstva Richarda Sulíka približujú Slovensko k Maďarsku, ktoré už dalo jasne najavo, že s platbou v rubľoch nemá problém a rozšírenie sankcií na ruskú ropu a plyn nepodporí.

Ekonomický newsfilter na stredu má 1200 slov, prečítate ho za 5 a pol minúty. Pripravil ho Radoslav Tomek.


1. Sulík svojím postojom k ruskému plynovému ultimátu približuje Slovensko k Maďarsku

Do splatnosti ďalšej faktúry ruského Gazpromu za plyn dodaný na Slovensko chýba už len 16 dní, ale jednoznačnej odpovede na otázku, či zaň bude Slovensko platiť v rubľoch, sme sa nedočkali.

Premiér Eduard Heger aj minister hospodárstva Richard Sulík, ktorí tejto otázke čelia už týždne, poukazujú na jednotu Európskej únie, ale odpovedi sa vyhýbajú. Niektoré výroky šéfa rezortu hospodárstva však signalizujú, že jednota preňho nie je prioritou.

Prečo je to dôležité:

Predaj fosílnych palív je pre Rusko kľúčovým zdrojov príjmov, ktoré potrebuje na financovanie agresie na Ukrajine. Keďže vojna vyhnala ich ceny nahor, za dva mesiace vojny poslala Únia ruským energetickým firmám už takmer päťdesiat miliárd eur, len Slovensko samotné viac ako 1,5 miliardy, ukazujú prepočty fínskeho analytického centra CREA.

EÚ sa plánuje od ruského plynu odstrihnúť

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter

Ekonomika

Teraz najčítanejšie