Denník N

Zelený newsfilter: MOL-u ani Slovnaftu nedochádza, že sa od nich čakajú väčšie obete

Rafinéria koncernu MOL pri maďarskom meste Százhalombatta. Foto - MOL Group
Rafinéria koncernu MOL pri maďarskom meste Százhalombatta. Foto – MOL Group

Po tom, čo MOL ukazuje, že si neuvedomuje súvislosti vojny na Ukrajine a zavedenie okamžitého ropného embarga spochybňuje, nedá sa uvedomelejší postoj čakať ani v prípade klimatickej krízy.

Pri embargu na ruskú ropu, ktoré by pomohlo Ukrajincom vo vojne s Ruskom, šéf MOL-u Zsolt Hernádi hovorí, že jeho firma na to potrebuje tri až štyri roky. Tak dlho by teda posielala peniaze na účet Kremľa, z ktorého Putin nakupuje bomby a platí žoldnierov.

Ako dlho firme potrvá odstrihnúť sa úplne od fosílnych palív, nielen ruských? Na zvrátenie klimatickej krízy ostáva bohatým krajinám vrátane Slovenska a Maďarska už len osem rokov.

MOL chce za ten čas podľa svojej stratégie znížiť emisie o tridsať percent, no diabol sa ukrýva v detailoch. Hovorí iba o emisiách oxidu uhličitého, nie napríklad o superskleníkovom plyne – metáne. A keď hovorí o znižovaní CO2, vôbec do toho nezahŕňa emisie zo spaľovania palív motoristami alebo z ťažby a prepravy ropy, ktorú potrebuje na výrobu. Takéto polovičaté opatrenia však na zvládnutie klimatickej krízy nestačia.

Zelený newsfilter každý štvrtok komentuje najdôležitejšie správy o klimatickej zmene, životnom prostredí a ich vplyve na ekonomiku a životný štýl.

Zostavuje ho reportér Denníka E Tomáš Grečko. Dnešné vydanie má 1 500 slov, ktoré si stihnete prečítať za 6 minút.

1. Zdražovanie nafty by sme mali uvítať

Pracovník Slovnaftu kontroluje meracie prístroje v skladových priestoroch rafinérie v Bratislave . Foto – TASR

Postoje MOL-u a jeho slovenskej dcéry Slovnaftu k návrhu na embargo sa zisťujú veľmi ťažko. Denník E firmu niekoľkokrát požiadal o rozhovor, aby svoje postoje vysvetlila. Odpoveď bola vždy „teraz nie”.

Richard Sulík ako hovorca spoločnosti Slovnaft:

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Doprava

Energetika

Klimatická zmena

Ochrana prírody

Priemysel

Vojna na Ukrajine

Zelený newsfilter

Životné prostredie

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie