Denník N

Firemný newsfilter: Posilu roka získavame už v máji, no hneď štyri mestá o významné fabriky prichádzajú

Ložiská firmy Spinea. Foto - Spinea
Ložiská firmy Spinea. Foto – Spinea

Dilemu, kedy sa Slovnaft musí odstrihnúť od ruskej ropy, novú veľkú posilu pre inovatívny slovenský priemysel z USA, ale aj viacero padnutých fabrík a zrod nového veľkého domáceho developera priniesol v domácom svete firiem uplynulý týždeň.

Všetko dôležité zhrnul Ivan Haluza do 2 100 slov, čo je 9 a pol minúty čítania.

1. Slovnaft musí s ruskou ropou skoncovať rýchlejšie, no ani konkurenti by ho pri embargu o trhy oberať nemali  

EÚ zvyšuje sankčný tlak na agresívne Rusko. V zaujme jeho rýchlejšieho siahnutia sa z Ukrajiny Únia zvažuje, že sa do konca roka odstrihne od jeho ropy i motorových palív.

Minister hospodárstva Richard Sulík presadzuje pre Slovensko odklad do konca roka 2025. Plne tak vychádza v ústrety Slovnaftu a jeho materskému maďarskému koncernu MOL. Obe firmy vidia čas potrebný na odstrihnutie sa od Ruska identicky.

Čo je potrebné: V skutočnosti by Slovnaftu mohol stačiť odklad len do záveru budúceho roka či roka 2024 tak, ako o tom uvažuje Brusel. Osobitne, ak štát na prebudovanie Slovnaftu vydá povolenie oveľa rýchlejšie, ako to je bežné. Paralela v menšom už existuje. Podnikateľská skupina Jána Sabola obnoví domácu veľkovýrobu chýbajúcich jedlých olejov už do konca tohto roku.

Aké protiargumenty neobstoja: Slovnaft na odstrihnutí sa od lacnejšej ruskej ropy, z ktorej sa dá navyše vyrábať aj viac nafty, ktorá sa v tunajšom regióne využíva vo väčšom rozsahu ako benzín, niečo prerobí. No ak to môže ukončiť útoky Putinovho Ruska na Ukrajinu, rozhodne to treba urobiť čo najrýchlejšie. Protiargumenty, že o čo je politicky lepšie od ruskej ropy arabská ropa

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Firemný newsfilter

Firmy

Ekonomika

Teraz najčítanejšie