Denník N

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter: Koalícia sa tento týždeň môže rozhádať napríklad na protiinflačnom balíčku alebo na dôchodkovej reforme

Súčasní koaliční lídri. Foto N - Tomáš Benedikovič
Súčasní koaliční lídri. Foto N – Tomáš Benedikovič

Počúvajte podcasty v aplikácii Denníka N. Všetky naše podcastové kanály a služby.

Podcasty Denníka N

Kde nájdete naše podcasty: 

Ford logo Spoľahnite sa – vo Forde máme dostatok dodávok pre vaše podnikanie. Príďte si pre novú dodávku ešte dnes!


Dobrý deň,

začína sa týždeň, v ktorom sa môžu vnútrokoaličné spory opäť vyostriť. Vláda by v stredu mala schvaľovať balíček opatrení, ktorý tri koaličné strany volajú protiinflačný. SaS má však problém s jeho najdrahšou časťou: permanentným zvýšením príspevkov na deti a daňového bonusu.

So stranou sa nedá nesúhlasiť, že opatrenia za miliardu ročne nemajú s cielenou pomocou ľuďom najviac zasiahnutým zdražovaním prakticky nič spoločné. Ak ich traja koaliční partneri pretlačia napriek vetu liberálov, môže byť v koalícii ešte horúco.

Aby toho nebolo málo, už počas prvého čítania reformy prvého dôchodkového piliera sa potvrdilo, že do parlamentu sa dostal návrh, voči ktorému majú koaliční partneri vážne výhrady. Aké sú veľké, ukázalo vystúpenie poslanca SaS Petra Cmoreja.

V rozprave povedal, že hlasovanie plánované na tento týždeň by sa malo odložiť, kým nebude schválený ústavný zákon, ktorý ukotví základné princípy dôchodkového systému, aby ich ďalšie vlády nemohli meniť jednoduchou väčšinou.

Prvý Ekonomický newsfilter týždňa má 1300 slov a prečítate ho za 5,5 minúty. Pripravil ho Radoslav Tomek.


1. Ropné embargo zatiaľ blokuje Maďarsko, koalícia rozmýšľa o cenovom strope na pumpách 

Víkendové rokovania predstaviteľov členských štátov Európskej únie o šiestom sankčnom balíku proti Rusku, ktorý by zahŕňal ropné embargo, sa skončili neúspešne, píše Bloomberg. Dohodu stále blokuje Maďarsko, a to aj napriek tomu, že Európska komisia Budapešti a niektorých ďalším krajinám ponúkla prechodné obdobie.

Podľa návrhu by mal byť nákup ruskej ropy zakázaný do šiestich mesiacov a 

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter

Ekonomika

Teraz najčítanejšie