Denník N

Ekonomický newsfilter: Koalícia sa tento týždeň môže rozhádať napríklad na protiinflačnom balíčku alebo na dôchodkovej reforme

Súčasní koaliční lídri. Foto N - Tomáš Benedikovič
Súčasní koaliční lídri. Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku a počúvať môžete aj bez pripojenia k internetu. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Váš technologický partner VNET je tu pre vás viac ako 20 rokov. Poďme robiť biznis spolu.

Dobrý deň,

začína sa týždeň, v ktorom sa môžu vnútrokoaličné spory opäť vyostriť. Vláda by v stredu mala schvaľovať balíček opatrení, ktorý tri koaličné strany volajú protiinflačný. SaS má však problém s jeho najdrahšou časťou: permanentným zvýšením príspevkov na deti a daňového bonusu.

So stranou sa nedá nesúhlasiť, že opatrenia za miliardu ročne nemajú s cielenou pomocou ľuďom najviac zasiahnutým zdražovaním prakticky nič spoločné. Ak ich traja koaliční partneri pretlačia napriek vetu liberálov, môže byť v koalícii ešte horúco.

Aby toho nebolo málo, už počas prvého čítania reformy prvého dôchodkového piliera sa potvrdilo, že do parlamentu sa dostal návrh, voči ktorému majú koaliční partneri vážne výhrady. Aké sú veľké, ukázalo vystúpenie poslanca SaS Petra Cmoreja.

V rozprave povedal, že hlasovanie plánované na tento týždeň by sa malo odložiť, kým nebude schválený ústavný zákon, ktorý ukotví základné princípy dôchodkového systému, aby ich ďalšie vlády nemohli meniť jednoduchou väčšinou.

Prvý Ekonomický newsfilter týždňa má 1300 slov a prečítate ho za 5,5 minúty. Pripravil ho Radoslav Tomek.


1. Ropné embargo zatiaľ blokuje Maďarsko, koalícia rozmýšľa o cenovom strope na pumpách 

Víkendové rokovania predstaviteľov členských štátov Európskej únie o šiestom sankčnom balíku proti Rusku, ktorý by zahŕňal ropné embargo, sa skončili neúspešne, píše Bloomberg. Dohodu stále blokuje Maďarsko, a to aj napriek tomu, že Európska komisia Budapešti a niektorých ďalším krajinám ponúkla prechodné obdobie.

Podľa návrhu by mal byť nákup ruskej ropy zakázaný do šiestich mesiacov a 

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

  Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na všetkých podcastových platformách

  Ekonomika

  Teraz najčítanejšie