Denník N

Americký senát zacielil na stablecoiny

Reklama na bitcoin v Hongkongu. Foto - TASR/AP
Reklama na bitcoin v Hongkongu. Foto – TASR/AP

Autor je ekonóm, Prognostický ústav SAV

V apríli predložil americký republikánsky senátor Patrick Toomey (člen vplyvného výboru pre bankovníctvo) návrh zákona o regulácii stablecoinov slúžiacich na platobný styk. Čo sú stablecoiny, načo sú dobré a prečo ich chcú americkí senátori regulovať?

Stablecoin je jedna z viacerých foriem kryptomien. Stablecoiny sa takisto ako bitcoin „ťažia“ a obchodujú na blockchainovej platforme, ale ich ceny sú na rozdiel od bitcoinu omnoho stabilnejšie. Cena stablecoinu je naviazaná na nejaké podkladové aktívum. Vo veľkej väčšine je to americký dolár, ale sú aj stablecoiny naviazané na iné svetové meny či zlato. Existujú aj stablecoiny naviazané na cenu koša iných stablecoinov, ale dokonca aj také, ktorých cenu vytvára nejaký prešpekulovaný algoritmus. Predmetom regulácie a tohto príspevku však budú len stablecoiny naviazané na svetové meny a používané na platobný styk.

Do bitcoinu vkladajú ľudia peniaze zo špekulatívnych dôvodov. Dúfajú, že zarobia na náraste jeho ceny. Cena stablecoinu je však zafixovaná na cenu podkladového aktíva (najčastejšie dolára) a priestor na cenovú špekuláciu je malý. Finančný biznis však nie je o výnosoch a stratách (tie znášajú investori), ale najmä a predovšetkým o poplatkoch. Poskytovateľ finančných služieb (banka, poisťovňa, obchodník s cennými papiermi či kryptomenami) žije z poplatkov klientov. Čím viac služieb klient využíva, tým viac poplatkov zaplatí.

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomika, Komentáre

Teraz najčítanejšie