Denník N

Ekonomický newsfilter: Brusel chce váhajúcich Stredoeurópanov presvedčiť na ropné embargo peniazmi

Na ilustračnej snímke je ropovod Družba na území Maďarska. Foto - TASR/AP
Na ilustračnej snímke je ropovod Družba na území Maďarska. Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku a počúvať môžete aj bez pripojenia k internetu. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Váš technologický partner VNET je tu pre vás viac ako 20 rokov. Poďme robiť biznis spolu.

Dobrý deň,

Maďarsko chce naďalej vetovať európske sankcie na ruskú ropu. Európska komisia preto ďalej upravovala svoj návrh a jej predsedníčka Ursula von der Leyenová sa pokúšala o dohodu v  Budapešti.

Maďari, Slováci a Česi by okrem odkladu ropného embarga mohli dostať od EÚ ešte aj peniaze na investície do infraštruktúry.

Podľa vyjadrení slovenských politikov to však vyzerá tak, že u nás nie je na prvom mieste otázka, ako a kedy sa rafinéria Slovnaft môže zbaviť ruskej závislosti, koľko by to stálo a prečo to neurobila doteraz. Na prvom mieste je lacná nafta a benzín.

Minister financií Igor Matovič si to zobral za svoju agendu a podrobnosti utajuje aj pred kľúčovými koaličnými partnermi, ako to iba on vie.

Dozvedel som sa, že to on rieši, tak ho to nechám vyriešiť, povedal minister hospodárstva, čiže aj ropy a palív Richard Sulík.

Matovič chce v stredu na rokovaní vlády vytiahnuť návrh na vyššie zdanenie vybraných firiem, z ktorého chce financovať štedrejšiu rodinnú politiku. Ešte minulý týždeň povedal, že SaS zareagujú odchodom z koalície.

Včera pred koaličnou radou to vyzeralo tak, že táto vláda ešte nikdy nemala tak blízko k rozpadu ako teraz.

Pondelkový Ekonomický newsfilter má 1340 slov a prečítate ho za 5,5 minúty. Pripravil Ján Kováč.


1. Šéf Všeobecnej zdravotnej chce viac kontrolovať lekárov, aby skrátil čakacie lehoty

Riaditeľ Všeobecnej zdravotnej poisťovne Richard Strapko má niekoľko nápadov, ako skrátiť čakacie lehoty v nemocniciach a v ambulanciách. Okrem toho oživil tému zavádzania poplatkov – či už za návštevu lekára, alebo za nadštandardnú starostlivosť.

Čakacie lehoty: Trh zdravotných poistení sa podľa Strapka zvláštne odklonil od toho, čo je dôležité – o poistenca nebojujú službami, ale benefitmi. Všeobecná zdravotná sa prispôsobila svojim konkurentom a zaviedla Peňaženku zdravia, cez ktorú si klient môže dať dodatočne zaplatiť napríklad zubára alebo iné zdravotnícke služby.

Najväčší problém však máme s tým, aby sa pacient dostal čo najskôr od všeobecného lekára k špecialistovi, hovorí Strapko.

Ako chce najväčšia poisťovňa liečiť zdravotníctvo:

 1. Viac kontrolovať, či lekári pracujú rýchlo a efektívne. „U každého pacienta chceme vidieť, ako dlho bol u daného špecialistu,“ hovorí Strapko. Niekto môže podľa neho vyšetrovať pacienta pol hodiny

  Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

  Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na všetkých podcastových platformách

  Ekonomika

  Teraz najčítanejšie