Denník N

Ekonomický newsfilter: Koalícia sa na dôchodkoch nerozpadla, dnes ju otestuje protiinflačný balíček

Váš technologický partner VNET je tu pre vás viac ako 20 rokov. Poďme robiť biznis spolu.

Dobrý deň,

vládna koalícia včera úspešne zložila prvú z tohtotýždňových skúšok a nerozpadla sa po hlasovaní o dôchodkovej reforme. Poslala ju do druhého čítania, aj napriek tomu, že počas rozpravy sa minulý týždeň rozpútala prestrelka medzi stranou SaS a ministrom práce Milanom Krajniakom.

Ďalšia skúška pre vládne strany sa udeje dnes na rokovaní vlády. Tri strany s výnimkou SaS tam chcú presadiť opatrenia za viac ako miliardu ročne na kompenzácie dosahov inflácie na obyvateľov. Liberáli majú problém s tým, že balíček opatrení obsahuje aj nákladné a trvalé zvýšenie podpory rodinám s deťmi, ktoré by sa do veľkej miery financovalo vyššími daňami od vybraných podnikov.

Rokovania prebiehali ešte včera večer a budú pokračovať zrejme až do poslednej chvíle. V každom prípade politici už signalizovali, že dohoda je možná.

Ekonomický newsfilter na stredu má 1300 slov a prečítate ho za päť a pol minúty. Pripravil Radoslav Tomek.


1. Koalícia je pred rokovaním vlády o pomoci obyvateľom pokojnejšia

Vzťahy v koalícii sa pred dnešným rokovaním vlády, na ktorom sa má rozhodovať o protiinflačnom balíčku, mierne upokojili.

Ministrovi práce Milanovi Krajniakovi zo Sme rodina prešla do druhého čítania v parlamente prvá časť dôchodkovej reformy. A strana SaS už nehovorí o vetovaní balíčka, ale o tom, že si počká, či bude zvýšenie daní kompenzované inými opatreniami.

Prečo je koalícia rozhádaná

Všetky štyri vládne strany súhlasia s 

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

  Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na všetkých podcastových platformách

  Ekonomika

  Teraz najčítanejšie