Denník N

Ekonomický newsfilter: Rusi idú odstaviť poľsko-nemeckú časť plynovodu Jamal a Fínsko

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

po jednej nádejnej správe o plyne pribudli včera dve oveľa horšie. Nádejná správa bola od SPP a hovorila, že Gazprom prisľúbil pokračovanie v dodávkach, aj keby sa nepodarilo zaplatiť za plyn v rubľoch podľa predstáv Putina.

Včera však Gazprom oznámil, že zastaví plyn do EÚ cez plynovod Jamal, ktorý vedie cez Bielorusko a Poľsko do Nemecka. Gazprom tvrdí, že to je výsledkom sankcií voči firme, ktorá vlastní poľskú časť Jamalu.

Druhá zlá správa prišla z Fínska, ktoré dostalo varovanie, že mu Rusi zastavia plyn ešte dnes.

Ukrajinci včera stále odmietali obnoviť toky plynu cez stanicu Sochranovka, keďže časť plynovodov kontrolujú separatisti. Znamená to, že aj naša ukrajinsko-slovenská tranzitná trasa je narušená.

Všetky tieto správy zvyšujú riziko, že aj Slovensko môže kedykoľvek a náhle prísť o dodávky plynu.

A nezávisí to iba od toho, či o týždeň zaplatí za plyn v rubľoch alebo v eurách.

Posledný Ekonomický newsfilter tohto týždňa má 1200 slov a prečítate ho za 5 minút. Pripravil ho Ján Kováč.


1. Začína sa éra výstavby obrovských zelených elektrární. Konečne už aj na Slovensku

Táto vláda ide prvýkrát rozdeľovať veľké peniaze na výstavbu zelených elektrární cez aukcie.

Licencie by mali získať investori, ktorí si za výrobu elektriny v aukcii vypýtajú najnižšiu dotáciu.

Aké sú pravidlá:

  • Výzvu otvorili dnes, prihlásiť sa treba do 12. júla.
  • Celkovo 18 miliónov eur pôjde do výroby energie zo slnka, vetra, biomasy či bioplynu.
  • Podporia sa zariadenia s výkonom 0,5 MW – 50 MW. Oproti minulosti sú to veľké zdroje – za prvej Ficovej vlády mali najväčšie slnečné elektrárne 4 MW a bolo ich len zopár.
  • Výška podpory na jeden projekt je maximálne tri milióny eur, podpora na jednu vyrobenú megawatthodinu nemá prekročiť 27 eur.
  • V aukcii by mali uspieť tí, ktorí budú od štátu požadovať najnižšie dotácie v prepočte na vyrobenú elektrinu za 15 rokov.

Prečo to môže dopadnúť dobre: Prvé licencie na obnoviteľné zdroje ešte za prvej Ficovej vlády sa rozdeľovali na základe politického vplyvu a k investorom boli prehnane veľkorysé.

Teraz sa však dá zelená energia vyrábať aj s nízkymi a v niektorých lokalitách aj s nulovými dotáciami, keďže ceny elektriny na trhu sú veľmi vysoké a technológie

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na kanáli Denník E kdekoľvek počúvate podcasty

Ekonomika

Teraz najčítanejšie