Denník N

Zelený newsfilter: Čo by sa stalo, keby sa miliarda eur na rodinný balíček použila radšej na tepelné čerpadlá

Ilustračné foto - Kristoferb, Wikimedia.org (licencia CC BY-SA 3.0)
Ilustračné foto – Kristoferb, Wikimedia.org (licencia CC BY-SA 3.0)

Takzvaný „prorodinný balíček”, ktorý presadzuje minister financií a šéf OĽaNO Igor Matovič, má stáť miliardu eur. O tom, komu a či naozaj pomôže, sa vedú polemiky.

Medzitým v pondelok rozdala Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) pätnásť miliónov eur v poukážkach na tepelné čerpadlá a kotly na biomasu. Záujem bol taký veľký, že sa rozchytali za jedenásť minút a veľa žiadateľov ostalo sklamaných a nahnevaných.

O výhodách tepelných čerpadiel polemizovať nemusíme. Tu sú niektoré z nich:

  • Domácnostiam (s deťmi aj bez) môžu ušetriť tretinu aj viac nákladov za teplo a ohrev vody. Dve tretiny slovenských domácností pritom kúria plynom, ktorý môže od januára zdražieť o sto percent.
  • Znižujú spotrebu zemného plynu, v súčasnosti ruského. Domácnosti s čerpadlami tak posielajú menej peňazí Putinovmu režimu a šetria plyn, ak by ho bol nedostatok.
  • Keď sa nimi nahrádzajú staré kotly na tuhé palivo, pomáhajú zlepšovať kvalitu ovzdušia.
  • Pomáhajú v boji s klimatickou krízou.

Predstavme si teraz, že miliarda eur z „prorodinného balíčka” by sa použila na dotácie na tepelné čerpadlá. Čo by to znamenalo?

Pri dnešnej maximálnej sume na žiadateľa by vláda pomohla 300-tisíc domácnostiam, čiže skoro miliónu obyvateľov. A keby sumu jednej poukážky aj zdvojnásobila, stále by nimi mohla pokryť všetkých obyvateľov ohrozených príjmovou chudobou. Plus by podporila rozvoj v sektore obnoviteľných zdrojov.

Zelený newsfilter každý štvrtok komentuje najdôležitejšie správy o klimatickej zmene, životnom prostredí a ich vplyve na ekonomiku a životný štýl.

Zostavuje ho reportér Denníka E Tomáš Grečko. Dnešné vydanie má 1 600 slov, ktoré si stihnete prečítať za 6 minút.

1. Deväť, desať, jedenásť, stop

Ilustračné foto – Unsplash.com

Presne jedenásť minút mal v pondelok žiadateľ o dotáciu na tepelné čerpadlo alebo kotol na biomasu, aby vyplnil a vyklikal formulár s prihláškou.

Aj napriek tomu, že mnohí záujemcovia vyplnili všetko správne, formulár sa im v poslednom kroku nezobrazil alebo sa na stránke rovno objavil nápis, že poskytnutá suma od štátu už je vyčerpaná.

Počas chvíle sa tak rozchytalo pätnásť miliónov eur. Takmer všetci žiadatelia mali záujem o príspevok na tepelné čerpadlá.

Nie je to zázračná technológia, ale trochu aj je:

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ceny energií

Klimatická kríza

Ochrana prírody

Príroda

Zelený newsfilter

Životné prostredie

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie