Denník N

Ekonomický newsfilter: OĽaNO tvrdí, že rodičia zo strednej triedy potrebujú od štátu vyššie dávky. Naozaj?  

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

najneskôr dnes má štátny SPP poslať prvú platbu za ruský plyn, ktorá má byť podľa Putinových požiadaviek v rubľoch. Podľa denníka Sme už zaplatil v eurách na účet v Gazprombanke, kde sa peniaze zmenia na ruble. Nie je však jasné, či budú tento spôsob Rusi akceptovať.

Môže to dopadnúť tak, že nám zastavia dodávky, ako to urobili Poliakom a Bulharom. Alebo Gazprom dodrží svoj sľub, že ich nepreruší, aj keď sa rubľová platba nepodarí. Keďže sú Rusi nevyspytateľní, treba sa pripraviť aj na tú najhoršiu možnosť.

K druhej nešťastnej udalosti sa schyľuje v slovenskom parlamente. OĽaNO, Za ľudí a Sme rodina chcú narýchlo pretlačiť 1,2-miliardový návrh podpory rodín, ktorý je nedomyslený a chýba mu finančné krytie.

Dnes má Ekonomický newsfilter necelých 1500 slov, prečítate ho za 6 minút. Pripravil Ján Kováč.


1. Koalícia ide rozdávať miliardu aj rodičom zo strednej triedy. Problém je, že ju nemá

Vládna koalícia bez SaS v prvej bitke dosiahla svoje – o podpore rodín za najmenej 1,2 miliardy eur ročne parlament rozhodne v zrýchlenom konaní. A vyzerá to tak, že namiesto SaS-ky sa oprie o hlasy bývalých kotlebovcov.

Prečo je to problém:

  • Matovič a spol. v zrýchlenom konaní obišli odbornú debatu, ktorá by mohla odhaliť chyby alebo ich prinútiť, aby rozdelenie takejto obrovskej sumy obhájili.
  • Zdôvodnenie zrýchleného konania tým, že hrozia hospodárske škody, lebo sa prepadne životná úroveň, je klamlivé.
  • Finančné krytie návrhu prakticky neexistuje, čo môže zväčšiť už dnes miliardovú dieru v budúcoročnom štátnom rozpočte.

Prvé dva body sme rozoberali v predchádzajúcich dňoch. Marianna Onuferová sa teraz detailne pozrela na ten tretí a zistila, že je to ešte horšie, ako to doposiaľ vyzeralo.

Najviac z 1,2 miliardy eur získajú tak, že ich zoberú mestám a obciam. Matovič argumentuje, že ich príjmy budú naďalej rásť, aj keď iba mierne. Zamlčiava však to, že aj samosprávam prudko rastú výdavky, napríklad na energie alebo stavebné práce.

Dopadne to tak, že samosprávy sa pokúsia niečo ušetriť, odložia nejaké investície, prípadne zvýšia miestne dane alebo sa zadlžia.

„(Matovič) vytiahne peniaze samosprávam, dá ich rodinám, aby bol za pekného, primátori im ich zase zoberú naspäť,“ hovorí o hrozbe zvyšovania miestnych daní primátor Hlohovca a predseda strany Spolu Miroslav Kollár.

Ako príklad škodlivých úspor spomína možnosť, že bude musieť rušiť kapacity v škôlkach. „V tom prípade matka, ktorá platila za škôlku 15 eur a mohla ísť pracovať, bude musieť zostať doma alebo hľadať babysitting za 300, 400, 500 eur.“

Na ministerstve financií vedia, že im vyrábajú veľký finančný problém. Preto pripustili, že im pomôžu bezúročnými pôžičkami alebo im v „odôvodnených prípadoch“ odpustia časť pôžičiek z minulosti. Z tejto neurčitosti je zrejmé, že nevedia, čo urobia.

Druhý veľký Matovičov zdroj je zlepšenie výberu daní, čo by bolo legitímne, keby sa extra výdavky týkali iba tohto roka. Matovičove rodinné dávky však budú štátny rozpočet zaťažovať

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na kanáli Denník E kdekoľvek počúvate podcasty

Ekonomika

Teraz najčítanejšie