Denník N

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter: OĽaNO tvrdí, že rodičia zo strednej triedy potrebujú od štátu vyššie dávky. Naozaj?  

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Naštartujte svoje podnikanie s výhodným balíkom od ČSOB. Pre Vás osobne aj vašu prevádzku či e-shop.


Dobrý deň,

najneskôr dnes má štátny SPP poslať prvú platbu za ruský plyn, ktorá má byť podľa Putinových požiadaviek v rubľoch. Podľa denníka Sme už zaplatil v eurách na účet v Gazprombanke, kde sa peniaze zmenia na ruble. Nie je však jasné, či budú tento spôsob Rusi akceptovať.

Môže to dopadnúť tak, že nám zastavia dodávky, ako to urobili Poliakom a Bulharom. Alebo Gazprom dodrží svoj sľub, že ich nepreruší, aj keď sa rubľová platba nepodarí. Keďže sú Rusi nevyspytateľní, treba sa pripraviť aj na tú najhoršiu možnosť.

K druhej nešťastnej udalosti sa schyľuje v slovenskom parlamente. OĽaNO, Za ľudí a Sme rodina chcú narýchlo pretlačiť 1,2-miliardový návrh podpory rodín, ktorý je nedomyslený a chýba mu finančné krytie.

Dnes má Ekonomický newsfilter necelých 1500 slov, prečítate ho za 6 minút. Pripravil Ján Kováč.


1. Koalícia ide rozdávať miliardu aj rodičom zo strednej triedy. Problém je, že ju nemá

Vládna koalícia bez SaS v prvej bitke dosiahla svoje – o podpore rodín za najmenej 1,2 miliardy eur ročne parlament rozhodne v zrýchlenom konaní. A vyzerá to tak, že namiesto SaS-ky sa oprie o hlasy bývalých kotlebovcov.

Prečo je to problém:

  • Matovič a spol. v zrýchlenom konaní obišli odbornú debatu, ktorá by mohla odhaliť chyby alebo ich prinútiť, aby rozdelenie takejto obrovskej sumy obhájili.
  • Zdôvodnenie zrýchleného konania tým, že hrozia hospodárske škody, lebo sa prepadne životná úroveň, je klamlivé.
  • Finančné krytie návrhu prakticky neexistuje, čo môže zväčšiť už dnes miliardovú dieru v budúcoročnom štátnom rozpočte.

Prvé dva body sme rozoberali v predchádzajúcich dňoch. Marianna Onuferová sa teraz detailne pozrela na ten tretí a zistila, že je to ešte horšie, ako to doposiaľ vyzeralo.

Najviac z 1,2 miliardy eur získajú tak, že ich zoberú mestám a obciam. Matovič argumentuje, že ich príjmy budú naďalej rásť, aj keď iba mierne. Zamlčiava však to, že aj samosprávam prudko rastú výdavky, napríklad na energie alebo stavebné práce.

Dopadne to tak, že samosprávy sa pokúsia niečo ušetriť, odložia nejaké investície, prípadne zvýšia miestne dane alebo sa zadlžia.

„(Matovič) vytiahne peniaze samosprávam, dá ich rodinám, aby bol za pekného, primátori im ich zase zoberú naspäť,“ hovorí o hrozbe zvyšovania miestnych daní primátor Hlohovca a predseda strany Spolu Miroslav Kollár.

Ako príklad škodlivých úspor spomína možnosť, že bude musieť rušiť kapacity v škôlkach. „V tom prípade matka, ktorá platila za škôlku 15 eur a mohla ísť pracovať, bude musieť zostať doma alebo hľadať babysitting za 300, 400, 500 eur.“

Na ministerstve financií vedia, že im vyrábajú veľký finančný problém. Preto pripustili, že im pomôžu bezúročnými pôžičkami alebo im v „odôvodnených prípadoch“ odpustia časť pôžičiek z minulosti. Z tejto neurčitosti je zrejmé, že nevedia, čo urobia.

Druhý veľký Matovičov zdroj je zlepšenie výberu daní, čo by bolo legitímne, keby sa extra výdavky týkali iba tohto roka. Matovičove rodinné dávky však budú štátny rozpočet zaťažovať

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter

Ekonomika

Teraz najčítanejšie