Denník N

Mám si zobrať hypotéku alebo radšej zostať v prenájme a počkať, kým spľasne realitná bublina? Odpovedá 8 odborníkov

Foto - Jumpstory
Foto – Jumpstory

Úroky na hypotéky rastú a mnohí sa rozhodujú, na ako dlho si zafixovať úrok, či si zobrať nižší na 5 rokov alebo o niečo vyšší na 10 rokov. Kto si berie 80 % hypotéku a 20 % platí z vlastných peňazí, môže sa mu stať, že mu na účte už veľa nezostane.

Oslovili sme ôsmich odborníkov, ktorí radia, ako je lepšie sa rozhodnúť, akú finančnú rezervu treba mať na účte, aj keď zaplatíte kúpu bytu, a či nie je lepšie kúpu odložiť a zostať radšej v prenájme.

Opýtali sme sa ich:

1. Nikto nevie, ako dlho budú rásť úroky hypoték. Je lepšie zobrať si teraz 5-ročnú fixáciu alebo 10-ročnú, ale aj s vyšším úrokom? Mám o tom uvažovať inak, ak si beriem novú hypotéku, a ak ju už mám a terajšia fixácia sa mi skončí povedzme v budúcom roku?

2. Banka mi dá na kúpu bytu 80-percentnú hypotéku. Koľko peňazí by mi malo zostať na účte, keď zaplatím ďalších 20 % zo svojich úspor? Môžem ísť úplne na hranu? Na aké nečakané výdavky spojené s hypotékou mám myslieť?

3. Nemám radšej zostať v prenájme a počkať, kým spľasne realitná bublina, čiže ceny nehnuteľností sa stabilizujú alebo aspoň trochu klesnú?

Odpovedali:

  • Pavel Škriniar, analytik Swiss Life Select Slovensko;
  • Michal Mešťan, prodekan Ekonomickej fakulty UMB v Banskej Bystrici;
  • Maroš Ovčarik, riaditeľ Partners Investments;
  • Vladimír Baláž, ekonóm Prognostického ústavu SAV;
  • Slavomír Molnár, hypotekárny špecialista;
  • Tomáš Kuba, realitný maklér Riešime bývanie (odpovedal na 3. otázku);
  • Zoltán Čikes, prevádzkový riaditeľ FinGO.sk;
  • Matej Horňák, analytik Slovenskej sporiteľne (odpovedal na 3. otázku).

Tu sú ich odpovede:

Blahoželáme, máte dobrých priateľov!

Tento článok je normálne zamknutý, ale vy si ho môžete prečítať zadarmo vďaka tomu, že váš priateľ Slavomír Molnár je predplatiteľom Denníka N a článok vám venoval. Stačí zadať váš e-mail, nebojte sa, nikdy ho nepredáme inej firme.

Alebo môžete .

Dnes na dennike.sk

Investovanie a úvery

Reality

Ekonomika

Teraz najčítanejšie