Denník N

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter: Matovičovi a Remišovej sa nepáči zneužívanie moci. Keď sú v opozícii

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Naštartujte svoje podnikanie s výhodným balíkom od ČSOB. Pre Vás osobne aj vašu prevádzku či e-shop.


Dobrý deň,

vyjednávania o Matovičových peniazoch pre rodiny prinášajú čoraz väčší zmätok, čo je logické, keďže lídri koalície jeden deň niečo vymyslia, druhý deň to donesú na rokovanie vlády a na tretí deň do parlamentu bez toho, aby to mali premyslené.

Do toho sa v časovom zhone pridáva kšeftovanie s podporou – ak Sulík niečo schváli Matovičovi, Matovič mu schváli niečo iné. Hlavne aby to bolo rýchlo, aby sa o dierach a slabinách Matovičovho návrhu dlho nehovorilo.

O zvýšenej podpore pre rodiny za 1,2 miliardy eur aj o špeciálnej dani z ruskej ropy by mal parlament rokovať dnes v prvom čítaní.

Ekonomický newsfilter má dnes 1380 slov, prečítate ho za 5 a pol minúty. Pripravil Ján Kováč.


1. Sulíkov expert Mihál hovorí, že podporu rodinám treba zvýšiť, ale nie „od buka do buka“

Minister hospodárstva Richard Sulík najskôr pripustil, že by podporil daň z ropy pre Slovnaft, ak by Matovič znížil dane na benzín a naftu.

Matovič chvíľu nad tým rozmýšľal, ale potom povedal, že sa to nedá. Sulíkovi teda včera cez médiá ponúkol, že radšej zvýši platy učiteľom a zdravotníkom. SaS však na to hovorí, že Matovič už vyše roka blokuje zvyšovanie platov v školstve a zdravotníctve, a preto mu neverí a ropnú daň nepodporí.

Každý takýto politický obchod (vyššie platy alebo nižšie spotrebné dane výmenou za ropnú daň) by mohol v takomto chaose dopadnúť tak, že štátna kasa viac stratí ako získa.

To však, zdá sa, pre ministra financií nie je v tomto momente prvoradé. Podstatné je, aby sa vyššie rodinné dávky, daňové bonusy a príspevky na krúžky spolu za 1,2 miliardy eur dotiahli čo najskôr a bez debaty.

Politický kontext: Ak by s tým viacerí koaliční poslanci mali problém, Matovič by sa mohol uchádzať o podporu kotlebovcov, s ktorými už o tom hovoril.

S tým mohol súvisieť aj jeho návrh, aby do televíznych diskusií chodili iba parlamentné strany, čo by práve kotlebovcov zvýhodnilo.

Zobralo by to slovo nielen Hlasu, ale napríklad aj KDH, ktoré sa včera pripojilo ku kritike, že Matovičov návrh obchádza chudobných a pomáha aj tým, ktorí to nepotrebujú.

Ekonomický expert KDH Jozef Hajko hovorí, že:

  • zvýšiť daňový bonus je správny nástroj na pomoc rodinám, ktorý mala vláda využiť bez ohľadu na zdražovanie, lebo rodina je základ spoločnosti,
  • pomoc však nepríde všetkým, ktorí ju potrebujú, napríklad nízkopríjmovým dôchodcom, osamelým ľuďom či bezdetným rodinám,
  • miešajú sa dve veci, ktoré majú byť oddelené – protiinflačné opatrenia a prorodinná politika.

Aj expert SaS Jozef Mihál vraví, že prídavky aj daňové bonusy na deti treba zvýšiť, lebo od svojho zavedenia pred zhruba 20 rokmi rástli len minimálne. „Je tam jednoducho veľký dlh Slovenska, nás všetkých rodinám s deťmi a treba to napraviť,“ hovorí bývalý minister práce z obdobia Radičovej vlády. Má to však niekoľko „ale“:

  • Matovič presadzuje niečo, čo je veľmi drahé, lebo chce po sebe „pomníček, že pozrite, ako som ja brutálne pomohol rodičom“.
  • Zvýšenie dávok môže pomôcť aspoň udržať pôrodnosť na aktuálnej úrovni. Podpora by sa však mala zamerať na to, aby mali ženy

    Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter

Ekonomika

Teraz najčítanejšie