Denník N

Ak som si stavil na hokej, zamietnu mi hypotéku? Ako bude banka kontrolovať môj súkromný účet? Odpovedá šesť odborníkov

Foto – TASR
Foto – TASR

Banky si môžu od ľudí, ktorí chcú hypotéku, pýtať aj výpisy z ich účtu. Ak niekto stávkoval, možno len párkrát, na športový výsledok, banky to vedia zistiť. Šiesti odborníci na financie vysvetľujú, aké veľké je riziko, že banka klientovi hypotéku v takom prípade zamietne.

Hovoria aj o tom, ako banky pri hypotéke posudzujú príjmy živnostníkov, či je výhodnejšie, ak používa paušálne výdavky, a aké percento z príjmov mu banky pri žiadosti o úver uznajú.

Opýtali sme sa:

1. Bude si banka pýtať aj výpisy zo súkromného účtu? Môže mi zamietnuť hypotéku, keď sa jej bude zdať, že míňam peniaze nezodpovedne? Napríklad že občas stávkujem alebo priveľa míňam na oblečenie či bary a reštaurácie? Ako to bude posudzovať?

2. Ako banky posudzujú môj príjem, keď som živnostník/živnostníčka? Aký musíme mať s partnerkou/partnerom minimálny príjem, ak sme obaja živnostníci, aby sme ešte dostali hypotéku? Stačí, ak máme obaja dokopy príjem 2200 eur a uplatňujeme si paušálne výdavky? Sú ešte banky také prísne na živnostníkov?

Odpovedali:

  • Eva Šablová, riaditeľka pre úvery FinGO.sk,
  • Bruno Gábel, hypotekárny špecialista ProHypo,
  • Zuzana Hromníková, finančná špecialistka Gepard Finance,
  • Slavomír Molnár, hypotekárny špecialista, Prosight Slovensko,
  • Matej Dobiš, šéf Finančného kompasu,
  • Michal Kubík, projektový manažér Finportalu.

Tu sú ich odpovede:

Blahoželáme, máte dobrých priateľov!

Tento článok je normálne zamknutý, ale vy si ho môžete prečítať zadarmo vďaka tomu, že váš priateľ Slavomír Molnár je predplatiteľom Denníka N a článok vám venoval. Stačí zadať váš e-mail, nebojte sa, nikdy ho nepredáme inej firme.

Alebo môžete .

Dnes na dennike.sk

Banky a poisťovne

Reality

Ekonomika

Teraz najčítanejšie