Denník N

Firemný newsfilter: Priblížili sme sa k zisku viacerých megainvestícií a dve osobnosti domáceho biznisu nahradili dedičia

Minister hospodárstva Richard Sulík. Foto N - Tomáš Benedikovič
Minister hospodárstva Richard Sulík. Foto N – Tomáš Benedikovič

Slovensko má za sebou týždeň oznamovania viacerých nových možných veľkých investícií z cudziny. Krajina zostáva atraktívna aj počas vojny na Ukrajine.

Vôbec najlepšou správou pre celú krajinu je to, že okrem dodávok skvapalneného plynu z Ameriky majú slovenskí plynári podpísaný kontrakt už aj na dovoz plynu zo severnej Európy. Plyn spod Severného mora vykryje až tretinu potrieb zákazníkov Slovenského plynárenského priemyslu (SPP). A oba tieto nové zdroje dohromady nahradzujú až 70 percent dodávok z Ruska. Už teraz vedia domáci plynári vyhlásiť, že ak k nám aspoň do polovice leta bude prúdiť aj ruský plyn, budeme ho mať v zásobníkoch dosť na celú najbližšiu zimu.

Energetickú bezpečnosť krajiny po útoku Ruska na Ukrajinu zvyšuje aj to, že pôvodne 870-miliónový úver Slovenským elektrárňam od ruskej Sberbank prevzala talianska UniCredit Bank.

A zo strany vlády už nie je aktuálne ani špeciálne zdanenie stovky najziskovejších podnikov. Mimoriadne má byť zdanený iba Slovnaft a aj to len na obmedzený čas, dokedy bude ťažiť z toho, že má lacnejšiu ropu z Ruska.

Všetko však zasa vo vláde nedopadlo. Príjmami nepokryté celoplošné zvýšenie rodinnej podpory v objeme vyše miliardy eur ročne lídrovi najsilnejšej vládnej strany OĽaNO Igorovi Matovičovi aj s pomocou fašistov v parlamente prešlo. Namiesto toho, aby vláda rozumnejšie vypomohla so zdražovaním iba príjmovo najslabším ľuďom.

Vo väčšom smútku majú hlavy aj pekári a chovatelia zvierat. Po tom, čo India zakázala vývozy pšenice, jej cena presiahla už 400 eur za tonu.

Všetko dôležité, čo sa deje v domácich firmách, zhrnul Ivan Haluza do 2 000 slov, čo je 9 minút čítania.

1. Ku Košiciam môže prísť piata automobilka, po investíciách s tisíckami pracovných miest siahajú aj Nitra a Sabinov

Už na budúci mesiac sa Slovensko dozvie, či sa ministerstvu hospodárstva podarí prilákať do štátneho priemyselného parku vo Valalikoch pri Košiciach nového

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Firemný newsfilter

Firmy

Ekonomika

Teraz najčítanejšie