Denník N

Miliarda pre rodiny je priveľa, veľa dostanú tí, ktorí to nepotrebujú, málo najohrozenejší (panel expertov)

Vládna väčšina, ktorú tentoraz tvorili len poslanci strán OĽaNO, Sme rodina a Za ľudí, avšak s podporou Kotlebovej ĽSNS, odídencov od nej a ďalších nezávislých poslancov, schválila pred vyše týždňom takzvaný balík pomoci rodinám.

Urobila to napriek tomu, že sa v koalícii niekoľko mesiacov diskutovalo o protiinflačných opatreniach, ktoré by najviac postihnuté skupiny aspoň čiastočne ochránili pred dopadom prudko rastúcich cien.

Prezidentka Zuzana Čaputová na budúci týždeň oznámi, či schválený zákon podpíše, dá ho na Ústavný súd, alebo ho vráti do parlamentu, v najbližších dňoch o ňom bude rokovať s odborníkmi.

Otázka Denníka E pre členov Panela expertov znela:

Ako hodnotíte schválené zmeny v rodinnej politike a zámer zdaniť Slovnaft špeciálnou daňou? 

  • Aký bude efekt zmien v rodinnej politike? Môžu pomôcť znížiť chudobu? Môžu prispieť k spomaleniu poklesu pôrodnosti?
  • Viete o lepších riešeniach na zlepšenie finančnej situácie rodín a na zvýšenie pôrodnosti?
  • Bolo správne prijať tieto zmeny v skrátenom legislatívnom konaní so zdôvodnením, že hrozia hospodárske škody, čím sa myslí pokles životnej úrovne?
  • Čo hovoríte na alternatívny návrh SaS, v ktorom je napríklad zvýšenie životného minima alebo rozšírenie okruhu poberateľov príspevku na bývanie?
  • Je správne zdaniť Slovnaft špeciálnou daňou so zdôvodnením, že má vďaka lacnej ruskej rope a drahým palivám vysoké zisky? Je správne špeciálne zdaniť firmy s vysokými ziskami alebo konkrétne monopoly?

Odpovedali: Vladimír Baláž, Radovan Ďurana, Karel Hirman, Michal Lehuta, Ivan Mikloš, Ivana Molnárová, Maroš Ovčarik a Pavol Suďa.

Najprv stručný výber z odpovedí:

Keďže je balíček určený len rodinám a nie všetkým domácnostiam, dopad na chudobu bude, pochopiteľne, limitovaný, rodiny predstavujú čosi viac ako tretinu domácností. Z pohľadu absolútnej chudoby sa príjmy nízkopríjmových domácností zvýšia, ale takmer polovica tohto nárastu má pochádzať z krúžkovného, ktorý na životný štandard domácností vplyv nemá. Ak si rodina nemôže kúpiť dvakrát do týždňa mäso, návšteva múzea alebo futbalového krúžku ju z chudoby nevytiahne. (Radovan Ďurana)

Je to ako ísť s delom na vrabce. Veľa peňazí dostanú rodiny, ktoré to nepotrebujú, a málo peňazí dostanú najohrozenejší. Je to škodlivé opatrenie aj preto, že môže spôsobiť ďalšie zvyšovanie inflácie, na ktoré opäť doplatia najchudobnejší. A potom čo? Rozdelíme ďalšiu miliardu? (Maroš Ovčarik)

Zmeny v rodinnej politike chudobu čiastočne a na určitú dobu zmiernia. Efekt týchto opatrení však vyprchá a bude potrebné v nich pokračovať. Daňový bonus sa v princípe vztiahne na pracujúcich rodičov a vynechá časť najchudobnejších rodín, ktorých živitelia sú bez práce. Nemusí ísť len o Rómov, ale aj o slobodné matky s deťmi. Štát by mal konečne vybudovať kvalitný informačný systém, ktorý by umožnil adresnosť štátnych príspevkov. (Vladimír Baláž)

Priorita v súčasnosti nie je podpora pôrodnosti, ale pomoc osobám najviac zasiahnutým rastúcimi cenami, hlavne potravín a energií. Táto pomoc by nemala byť plošná. Vládny balíček je v tomto smere príliš štedrý na reálne rozpočtové možnosti. Ostatná populácia sa s akcelerujúcou infláciou musí popasovať sama, lebo ďalšie deficitné dotovanie domácností a firiem ju iba viac rozcvála. A ešte viac poškodí najchudobnejších, zvýši tlak na mzdové náklady zamestnávateľov a zdaní úspory. K tlmeniu inflácie musia preto prispieť v prvom rade vlády. No do tohto očakávania nezapadá prístup slovenskej exekutívy, ktorá uvažuje v štýle, ako minúť miliardu tu či miliardu tam.(Pavol Suďa)

Zásadným problémom Matovičovho prorodinného balíka je niečo iné – minister financií, ktorý nezmyselne rozvracia verejné financie. (Ivan Mikloš)
Nekrytie veľkého objemu nových štrukturálnych výdavkov dodatočnými príjmami alebo škrtmi v iných výdavkoch vnímam pri potrebe znižovania deficitu verejných financií ako rozpočtovo nezodpovedné. Pomoc rodinám minister financií ohlasoval ešte dávno predtým, ako inflácia naozaj začala hrýzť, vnímam ju preto len ako neadresný a drahý rodinný balíček, „prebalený“ do kontextu inflačnej pomoci. (Michal Lehuta)
Pre mňa je veľmi závažný fakt, že na tieto opatrenia budeme ďalej zvyšovať zaťaženie podnikateľom. Posledné, čo aktuálne zamestnávatelia potrebujú, je tlak na zvyšovanie daní. V čase, keď sa všetci potrebujeme vyrovnať s infláciou, každý jeden zamestnávateľ rieši nielen rastúce vstupné náklady surovín, služieb, ale extrémny nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily tlačí aj na zvyšovanie miezd. Stále sa pýtam, prečo sa o takomto veľkom výdavku neviedla odborná diskusia, nevytvorili sa presné analýzy dopadov a rovnako sa ani nevyhodnotili. Stanovili sa ciele, čo vlastne tým chceme dosiahnuť a kedy to bude úspešné? (Ivana Molnárová)
Zásadný problém je v tom, že alternatívny návrh SaS so zvýšením životného minima a rozšírením okruhu poberateľov príspevku na bývanie nebol vypracovaný a predložený už skôr a je viac súčasťou vnútorného politického boja v koalícii a medzi jej lídrami ako snahou o riešenie problémov spoločnosti. Mne osobne chýba v celej tejto debate o opatreniach ministerstvo sociálnych vecí, ktoré má túto agendu primárne na starosti. (Karel Hirman)
Zdanenie lacnejšej ruskej ropy (sprevádzané výraznejším znížením spotrebnej dane) by mohlo spoločnosť motivovať okrem iného aj k rýchlejšej výmene technológií potrebných na spracovávanie neruskej ropy. (Pavol Suďa)
Existujú extrémne situácie ako vojnové konflikty, keď štáty reagujú extrémnymi opatreniami. Problém ale je, že daň Slovnaftu nemá slúžiť na financovanie vojenských výdavkov, na zastavenie Ruska či na kompenzácie škôd na Slovensku/Ukrajine. Daň má slúžiť na nepripravené, pravdepodobne nelegálne a hlavne dlhodobé verejné výdavky. Základné pravidlo „dlhodobé výdavky majú byť financované dlhodobými zdrojmi“ je v tomto prípade porušené. (Radovan Ďurana)

A teraz celé odpovede ekonómov:

Vladimír Baláž
predseda Vedeckej rady Prognostického ústavu SAV

  • Aký bude efekt zmien v rodinnej politike?
Chud

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Igor Matovič

Inflácia

Panel expertov

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie