Denník N

Matovič prekvapil rečami o rozpade koalície, SaS hovorí o výmene ministra financií (+video)

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

Ak Matovič nie je schopný zostaviť rozpočet, OĽaNO by ho malo vymeniť, odkazuje SaS.

Predpoveď Igora Matoviča o prirodzenom rozpade koalície už na jeseň tohto roka prekvapila jeho koaličných partnerov. Niektorí neveria, že k nemu dôjde. SaS vyzýva na výmenu ministra financií.

Matovič v diskusii Denníka N tvrdil, že dôvodom rozpadu koalície bude štátny rozpočet na budúci rok a že rozpad nastane 15. októbra, čo je termín predloženie rozpočtu. Podľa vlastných slov sa mu však rozpočet nepodarí zostaviť bez toho, aby SaS súhlasila so zvyšovaním daní. Minister to oznámil necelý týždeň po tom, ako sa mu podarilo presadiť inflačný balíček, ktorý by mal štát stáť viac ako miliardu eur každý rok.

„Myslím si, že táto koalícia je zrelá na rozpad,“ tvrdil predseda OĽaNO. „Ja som minister financií a som zodpovedný za to, aby som predložil rozpočet na budúci rok. Dnes sme sedeli nad číslami a vychádza to veľmi, veľmi zúfalo,“ vysvetľoval Matovič.

Video: Matovič: Ja som vyhral voľby, sorry (zostrih najzaujímavejších momentov koaličnej debaty)

Dodal, že ak SaS neustúpi v otázke zvyšovania daní z hazardu, alkoholu či dane pre regulované subjekty, alebo dane z ropy, štát nebude môcť vybrať ďalších 720 miliónov eur. „Keď z toho Richard Sulík neustúpi a bude trucovať, táto koalícia sa prirodzene rozpadne, lebo sa to nedá urobiť,“ povedal Matovič.

Premiér Eduard Heger (OĽaNO) v utorok z Bruselu po samite EÚ odkázal, že sa diskusie o rozpočte na rok 2023 neobáva. „So svojimi skúsenosťami za posledný rok vôbec nemám obavy, je to len jedna z ďalších výziev, ktorým budeme čeliť, ale zvládneme to,“ povedal s tým, že si uvedomuje, že koalíciu čaká dôležitá diskusia, a on verí, že bude vecná. „Dôležité je, aby každý koaličný partner išiel do toho s tým, že chce nájsť dohodu.“

SaS rozumie, prečo rodinné financie zveril manželke

SaS zareagovala na Matovičove slová cez svojho predsedu Richarda Sulíka. Napísala, že minister financií už dopredu

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Dane a odvody

Igor Matovič

Rozpočet a dlh

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie