Denník N

Zelený newsfilter: Rakúšania majú veterné turbíny a my nie? Prečo za hranicou naozaj fúka menej

Veterný park Ilustračné foto - TASR/AP
Veterný park Ilustračné foto – TASR/AP

Energie v Európe už zrejme nikdy nebudú také lacné ako pred vojnou. Môže za to nové poradie priorít. Dôležitejšia než cena bude ich bezpečnosť.

Kým mala prednosť cena, mohlo to Rusko zneužívať na rozširovanie svojho vplyvu. Má totiž šťastie na gigantické rezervy lacného plynu. Aj ruská ropa patrila k lacnejším, hoci jej zásoby sa míňajú a Moskva musí ťažbu čierneho zlata čoraz viac dotovať.

Bezpečná energia v Európe však nebude zadarmo. Časť nákladov síce „zacvaká“ Únia, napríklad cez nový fond REPowerEU, no avizovaných 300 miliárd stačiť nebude.

Nie je teda už energia z obnoviteľných zdrojov lacnejšia než z fosílnych? Áno, vo všeobecnosti je. No obnoviteľné zdroje potrebujú „zálohu“, ktorou sa kompenzuje nestálosť slnka a vetra. Záložnú energiu môžu dodávať batérie, vodík alebo jadrové elektrárne. Všetky tri majú spoločné to, že sú momentálne veľmi drahé.

Aj keď sa nájde viac zdrojov v EÚ alebo prídu politici so štátnymi dotáciami, v účtoch za energie zrejme časom pribudne nejaká verzia novej „tarify za bezpečnosť systému“ (nazvime ju pracovne TBS).

Aká by mohla byť cena TBS? Ľudia z energetického sektora, s ktorými sa Denník E rozprával, odhadujú, že v budúcnosti by mohla tvoriť položka za energetickú bezpečnosť od 30 do 50 percent z ceny za energie.

Je to dosť, no pri dnešných rekordných cenách za fosílne palivá by sa obnoviteľné zdroje aj s poplatkom za energetickú bezpečnosť oplatili.

Zelený newsfilter každý štvrtok komentuje najdôležitejšie správy o klimatickej zmene, životnom prostredí a ich vplyve na ekonomiku a životný štýl.

Zostavuje ho reportér Denníka E Tomáš Grečko. Dnešné vydanie má 1 600 slov, ktoré si stihnete prečítať za 7 minút.

1. Dobré správy o obnoviteľných zdrojoch na Slovensku

Ilustračné foto – Jumpstory.com

Ministerstvo hospodárstva urobilo dôležitý krok smerom k nižšej závislosti od fosílnych palív. Minulý týždeň spustilo historicky prvú

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ceny energií

Klimatická kríza

Ochrana prírody

Zelený newsfilter

Životné prostredie

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie