Denník N

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter: Ďalšou veľkou úlohou európskych lídrov bude nájsť dosť nafty

Foto - JumpStory
Foto – JumpStory

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

ČSOB Smart účet je naveky bez poplatku a teraz aj s bonusom 75 eur za založenie


Dobrý deň,

najdôležitejšia správa včerajšieho dňa prišla až večer. Medzi partnermi v Únii vládne napriek pondelkovému súhlasu s embargom na dovoz ruskej ropy obrovské rozčarovanie.

Maďarsko totiž podľa informácií Denníka N blokuje prijatie právnych textov, ktoré s balíkom sankcií súvisia. Viktor Orbán žiada ďalšie opatrenia, tie však na samite EÚ neboli dohodnuté.

Osobitne sklamané je Poľsko, pretože Orbán zrádza aj dohodu, pri ktorej má jeho pološtátny MOL a s ním aj Slovnaft vďaka lacnej ruskej rope konkurenčnú výhodu oproti poľským rafinériám.

Rusko medzičasom ďalej ničí Ukrajinu a tlačí aj na Európu. Včera stoplo plyn dánskej energetickej spoločnosti Ørsted aj britskej firme Shell Energy Europe. Obe totiž odmietajú kamufláž na platbu v rubľoch.

Zastavenie dodávok sa pritom dotkne aj Nemecka, kam Shell takisto importoval ruský plyn. Rusi už v utorok zastavili dodávky plynu do Holandska, predtým do Bulharska, Poľska a Fínska.

Európska komisia včera po viac ako roku schválila plán obnovy a odolnosti Poľsku. Maďarsko si evidentne počká a je možné, že zároveň sa zvýši tlak v Únii, aby sa pravidlá rozhodovania zmenili a líder jednej krajiny nemohol v zahraničnej a bezpečnostnej oblasti blokovať celé spoločenstvo.

Ekonomický newsfilter má dnes 1270 slov, na prečítanie vám stačí tradičných 5 minút. Pripravil Oliver Brunovský.


1. Embargo ešte prehĺbi nedostatok nafty v Európe

Ropné embargo, na ktorom sa tento týždeň po dlhých vyjednávaniach dohodli európski lídri, sa vzťahuje aj na dovoz ropných produktov z Ruska od začiatku budúceho roka.

Zákaz dovozu sa však bude týkať aj rafinérskych produktov a podľa analytika Erste Investment v Budapešti Tamása Pletsera ich Rusko zvyklo exportovať do Európy okolo 2,8 milióna barelov denne popri 3 miliónoch barelov ropy.

Prečo je problém najmä s naftou:

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter

Ekonomika

Teraz najčítanejšie