Denník N

Ekonomický newsfilter: Slovnaft sa sťažuje, že mu sankcie zoberú dve tretiny produkcie 

Slovnaft. Foto N - Vladimír Šimíček
Slovnaft. Foto N – Vladimír Šimíček

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

tento piatok vám môžeme ponúknuť dobré správy. Napríklad o dvoch firmách, ktoré sa na Slovensku chystajú prijímať ľudí. Jednou z nich je IBM, ktorá ešte na začiatku pandémie pre pokles tržieb plánovala v Európe prepustiť 10-tisíc ľudí. Teraz ide v Bratislave prijať 550 zamestnancov. Druhou je piešťanský výrobca atrakcií pre zábavné parky, ktorý ide stavať novú fabriku.

Poteší aj zrušenie papierového tlačiva o práceneschopnosti, ktoré nahradí elektronická péenka. Zamestnanci, účtovníci, lekári a úradníci sa vďaka tomu zbavia byrokracie. Zatiaľ je to pre lekárov dobrovoľné, tak im držme palce, aby túto novinku plošne zaviedli čo najskôr.

Debata o šiestom balíku protiruských sankcií ešte stále žije, aj keď ho lídri EÚ tento týždeň schválili. Bratislavská rafinéria Slovnaft sa sťažuje, že napriek dohodnutým výnimkám už počas budúceho roka príde o dve tretiny produkcie.

Stále žije aj debata o inom schválenom balíku – o miliardovom zvýšení podpory rodín, ktoré môže ešte vrátiť do parlamentu prezidentka.

Ekonomický newsfilter má dnes 1350 slov, prečítate ho za 6 minút. Pripravil Ján Kováč.


1. Rast cien ešte nie je za vrcholom. Chudobní sú pre nezáujem vlády odkázaní sami na seba

V apríli tohto roka stúpli ceny výrobcov v EÚ medziročne o rekordných 37 %. Znamená to, že tlak na zvyšovanie cien ešte nedosiahol vrchol.

A tiež to, že minister financií Igor Matovič hazarduje so životnou úrovňou chudobných, keď do pomoci za 1,2 miliardy eur zahrnul z drvivej väčšiny iba ľudí, ktorí majú deti. Vzhľadom na napätý štátny rozpočet hrozí, že ľudia bez detí s nízkymi príjmami budú veľmi trpieť.

Matovičovu miliardu môže ešte vrátiť naspäť do parlamentu prezidentka Zuzana Čaputová, na čo existuje viacero dôvodov. Jedným z nich je, že zrýchlený schvaľovací proces v parlamente bol zrejme protizákonný.

Ekonómovia z nášho Panela expertov pomenovali mnohé iné chyby schválenej podpory:

  • Vyššie rodinné bonusy a dávky nie sú dobrý nástroj na podporu pôrodnosti. Problém s nízkou pôrodnosťou je najmä v pracovne aktívnej a vzdelanejšej časti populácie, hovorí Karel Hirman. Rodičia z tejto skupiny skôr potrebujú pomoc so starostlivosťou o deti tak, aby čo najmenej vypadli z pracovného procesu. Jedným z riešení je podľa ekonóma Vladimíra Baláža uhrádzať aj drahé súk

    Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na všetkých podcastových platformách

Ekonomika

Teraz najčítanejšie