Denník N

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter: Slovnaft sa sťažuje, že mu sankcie zoberú dve tretiny produkcie 

Slovnaft. Foto N - Vladimír Šimíček
Slovnaft. Foto N – Vladimír Šimíček

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

ČSOB Smart účet je naveky bez poplatku a teraz aj s bonusom 75 eur za založenie


Dobrý deň,

tento piatok vám môžeme ponúknuť dobré správy. Napríklad o dvoch firmách, ktoré sa na Slovensku chystajú prijímať ľudí. Jednou z nich je IBM, ktorá ešte na začiatku pandémie pre pokles tržieb plánovala v Európe prepustiť 10-tisíc ľudí. Teraz ide v Bratislave prijať 550 zamestnancov. Druhou je piešťanský výrobca atrakcií pre zábavné parky, ktorý ide stavať novú fabriku.

Poteší aj zrušenie papierového tlačiva o práceneschopnosti, ktoré nahradí elektronická péenka. Zamestnanci, účtovníci, lekári a úradníci sa vďaka tomu zbavia byrokracie. Zatiaľ je to pre lekárov dobrovoľné, tak im držme palce, aby túto novinku plošne zaviedli čo najskôr.

Debata o šiestom balíku protiruských sankcií ešte stále žije, aj keď ho lídri EÚ tento týždeň schválili. Bratislavská rafinéria Slovnaft sa sťažuje, že napriek dohodnutým výnimkám už počas budúceho roka príde o dve tretiny produkcie.

Stále žije aj debata o inom schválenom balíku – o miliardovom zvýšení podpory rodín, ktoré môže ešte vrátiť do parlamentu prezidentka.

Ekonomický newsfilter má dnes 1350 slov, prečítate ho za 6 minút. Pripravil Ján Kováč.


1. Rast cien ešte nie je za vrcholom. Chudobní sú pre nezáujem vlády odkázaní sami na seba

V apríli tohto roka stúpli ceny výrobcov v EÚ medziročne o rekordných 37 %. Znamená to, že tlak na zvyšovanie cien ešte nedosiahol vrchol.

A tiež to, že minister financií Igor Matovič hazarduje so životnou úrovňou chudobných, keď do pomoci za 1,2 miliardy eur zahrnul z drvivej väčšiny iba ľudí, ktorí majú deti. Vzhľadom na napätý štátny rozpočet hrozí, že ľudia bez detí s nízkymi príjmami budú veľmi trpieť.

Matovičovu miliardu môže ešte vrátiť naspäť do parlamentu prezidentka Zuzana Čaputová, na čo existuje viacero dôvodov. Jedným z nich je, že zrýchlený schvaľovací proces v parlamente bol zrejme protizákonný.

Ekonómovia z nášho Panela expertov pomenovali mnohé iné chyby schválenej podpory:

  • Vyššie rodinné bonusy a dávky nie sú dobrý nástroj na podporu pôrodnosti. Problém s nízkou pôrodnosťou je najmä v pracovne aktívnej a vzdelanejšej časti populácie, hovorí Karel Hirman. Rodičia z tejto skupiny skôr potrebujú pomoc so starostlivosťou o deti tak, aby čo najmenej vypadli z pracovného procesu. Jedným z riešení je podľa ekonóma Vladimíra Baláža uhrádzať aj drahé súk

    Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter

Ekonomika

Teraz najčítanejšie