Denník N

Firemný newsfilter: Fintou skresané ropné výnimky pre Slovnaft, rozbehnutý Jaguar a covidová kométa padla do oddlžovania

Slovnaft. Foto N - Vladimír Šimíček
Slovnaft. Foto N – Vladimír Šimíček

Po týždňoch zdĺhavých rokovaní lídri EÚ dosiahli politický kompromis na doteraz najrobustnejšom balíku sankcií voči Rusku za jeho inváziu na Ukrajinu. Od budúceho roku Únia skoncuje s dovozom ruskej ropy po mori. Obmedzený čas sa bude dovážať už iba južnou vetvou ropovodu Družba pre Slovensko, Maďarsko a Česko.

Zároveň sa zdá, že úplné embargo na dovoz ruského plynu nehrozí. Lídri Únie totiž vyhlásili, že Európa už dosiahla v energetických sankciách svoje bezpečnostné limity. Pokračovať bude iba postupné nahrádzanie ruského plynu inými dodávkami či novými zelenými zdrojmi energie.

Ostatné podstatné správy zo slovenských firiem zhrnul Ivan Haluza do 2 100 slov, čo je 9 a pol minúty čítania.

 

1. Slovnaft s trojročnou výnimkou na využívanie ruskej ropy rátať nemôže. Odstrihnúť sa od nej musí už do budúcoročnej jari

To, že Slovnaft dostane čas na odstrihnutie sa od ruskej ropy až do polovice roku 2025, napokon realitou nie je. Skoncovať s ňou bude musieť pravdepodobne už do budúcoročného marca a na nutné úpravy výrobných technológií na iné druhy ropy za zhruba 200 miliónov eur mu tak zostáva len najbližších 9 mesiacov.

Prečo sa to mení:

  • Lídri EÚ pri embargu na dovoz ruskej ropy, ktoré začne platiť od januára budúceho roku, síce odobrili

    Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Firemný newsfilter

Firmy

Ekonomika

Teraz najčítanejšie