Mnohí si neskoro všimli, že úroky na hypotéky rastú, a pýtajú sa, čo majú teraz robiť, hovorí odborník na hypotéky Molnár

Hypotekárny špecialista Slavomír Molnár vraví, že veľa ľudí nezachytilo, ako úroky na hypotéky rastú, a teraz riešia, čo s tým. Momentálne je podľa neho najväčší záujem o fixácie úrokov na 7 a 10 rokov, ale nie každému sa oplatí fixáciu zmeniť.
Refinancovanie hypotéky už nepovažuje za najlepšie riešenie. „Ak klienti nerefinancovali hypotéku, keď boli 10-ročné fixy za 1 %, nevidím zmysel to robiť teraz.“
V rozhovore ďalej vraví:
- komu sa neoplatí zmeniť kratšiu fixáciu za dlhšiu;
- či je veľa žiadateľov, ktorým pre vyššie úroky nevyjde taká hypotéka, akú by chceli;
- ktoré podmienky hypoték banky ešte sprísnili;
- či si treba hypotéku poistiť a o koľko je možné každý rok znížiť jej výšku.
Predpokladám, že v posledných týždňoch takmer každý, kto má hypotéku, riešil, čo s úrokovou sadzbu, či zmeniť jej fixáciu alebo nie. Ako to vyzeralo na trhu?
Naozaj bolo veľmi rušno, čo ukazujú aj čísla. V marci podľa Národnej banky Slovenska (NBS) poskytli banky hypotéky za 2,9 miliardy eur, čo je dvoj- až trojnásobok štandardného objemu v minulosti. Niektorým ľuďom však ušiel pomyselný vlak s nízkymi sadzbami. Nezachytili, čo sa na trhu deje, respektíve ako rýchlo sa to deje. V týchto dňoch sa ozývajú s tým, že v práci od kolegov počuli o zvyšovaní sadzieb a či s tým niečo nemajú robiť aj oni. Štatistika NBS potvrdzuje, že klienti masívne nepredlžovali fixácie, siedmim z desiatich klientov skončí fixácia úrokovej sadzby počas najbližších troch rokov.
Naozaj si to niektorí všimli až teraz?
Áno. Existuje však veľká skupina ľudí, ktorá