Denník N

Ekonomický newsfilter: Rozpočet sa dá zostaviť aj bez nových daní, ale učitelia musia na rast platov zabudnúť 

Protest učiteľov v roku 2019. Foto N - Tomáš Benedikovič
Protest učiteľov v roku 2019. Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku a počúvať môžete aj bez pripojenia k internetu. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Váš technologický partner VNET je tu pre vás viac ako 20 rokov. Poďme robiť biznis spolu.

Dobrý deň,

minister financií Igor Matovič minulý týždeň šokoval proroctvom, že koalícia v októbri nezvládne zostavovanie rozpočtu na rok 2023 a rozpadne sa. Jeho štátny tajomník zodpovedný práve za rozpočtové rokovania Marcel Klimek to tak dramaticky nevidí.

Z čisto technokratického pohľadu sa to dá aj bez nových daní, hovorí, ale učitelia, sestry či lekári musia na svoje platové požiadavky zabudnúť.

Treba mať na pamäti, že hlavný vinník nebude SaS, aj keď blokuje všetky Matovičove nápady na nové dane, z ktorých by štát mohol získať stovky miliónov. Problém sa volá prorodinný balíček ministra financií, zmes plošných, a tým pádom drahých opatrení, bez ktorých by vláda mala omnoho širší manévrovací priestor.

Pondelkový Ekonomický newsfilter má dnes 1300 slov, prečítate ho za necelých 6 minút. Pripravil Radoslav Tomek.


1. Rozpočet sa podľa Matovičovho štátneho tajomníka dá zostaviť aj bez nových daní

V debate o možnom októbrovom konci vlády pre neschopnosť zostaviť štátny rozpočet, ktorú odštartoval minister financií Igor Matovič, zaznel ďalší upokojujúci hlas. Jeho vlastný štátny tajomník Marcel Klimek v rozhovore povedal, že rozpočet pripravený bude, a že sa to dá aj bez zvýšenia daní, ktoré blokuje koaličná SaS. Na požadovaný ďalší rast platov štátnych zamestnancov vrátane učiteľov však

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

  Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na všetkých podcastových platformách

  Ekonomika

  Teraz najčítanejšie