Denník N

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter: Súkromníci reagujú na reformu zdravotníctva rýchlejšie ako štát, Penta predáva časť biznisu konkurentovi

V roku 2016 Penta čelila veľkým protestom proti presunu pôrodníce z Banskej Štiavnice do Žiaru nad Hronom. Foto - TASR
V roku 2016 Penta čelila veľkým protestom proti presunu pôrodníce z Banskej Štiavnice do Žiaru nad Hronom. Foto – TASR

Počúvajte podcasty v aplikácii Denníka N. Všetky naše podcastové kanály a služby.

Podcasty Denníka N

Kde nájdete naše podcasty: 

Dobrý deň,

najskôr si povedzme, čo dôležité pre ekonomiku a biznis sa včera udialo.

Prezidentka Zuzana Čaputová podpísala zákon o štátnej podpore nájomného bývania, pri ktorom sa bude uplatňovať aj mimoriadne znížená DPH na 5 %. Ako prvá vznikne zrejme už v najbližších dňoch špecializovaná štátna agentúra.

Návrh ministra financií Igora Matoviča na spojenie vyšších daní pre vybrané firmy s vyššími platmi učiteľov cez vládu neprešiel, strana SaS si uplatnila veto, ktorým chce dosiahnuť, aby sa celkové daňové zaťaženie na Slovensku nezvyšovalo. Minister školstva Branislav Gröhling, do kompetencie ktorého platy učiteľov patria,  poznamenal, že Matovičov návrh zákona zatiaľ nevidel.

Matovič na veto reagoval vyhrážkou, že tento návrh zákona bude predkladať odteraz na každú vládu.

Premiér Eduard Heger mu na to (verejne) nepovedal nič.

A ešte o dosť racionálnejšia správa zo zahraničia: Nemecká vláda chce, aby odstavené uhoľné elektrárne zostali v pohotovosti. Mohli by vykryť prípadné problémy s dodávkami plynu z Ruska.

Dnes sme na novinky Ekonomického newsfiltra potrebovali 1260 slov, je to čítanie na 5 minút. Pripravil Oliver Brunovský.


1. Penta predáva Agelu tri nemocnice a dve polikliniky, ďalšie ide modernizovať 

Finančná skupina Penta včera zverejnila, že tri nemocnice a dve polikliniky na strednom Slovensku predáva konkurenčnej skupine Agel. Prevod regionálnych nemocníc v Žiari nad Hronom a Banskej Štiavnici, špecializovanej nemocnice Mammacentrum svätej Agáty v Banskej Bystrici a polikliník v Žiari nad Hronom a vo Zvolene dovedna so 700 zamestnancami by sa mohol uskutočniť do konca roka.

Potom by mali dvaja najsilnejší hráči v tomto biznise porovnateľné pozície – Penta 14 nemocníc plus 11 polikliník na východe, juhu a západe Slovenska plus rozostavanú špičkovú koncovú nemocnicu v Bratislave na Boroch a Agel 16 nemocníc a dve polikliniky.

Prečo sa zdravotnícky trh rozhýbal:

Dnes na dennike.sk

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter

Ekonomika

Teraz najčítanejšie