Denník N

Firemný newsfilter: Šurany novým investičným rajom, Rosinovcov ruské zakopnutie nezvalilo a bratislavskí vodári bez Kmotríka ryžujú

Líder skupiny Matador Group Štefan Rosina. Foto - TASR
Líder skupiny Matador Group Štefan Rosina. Foto – TASR

Najskôr k najväčšej polemike v domácom biznise. Slovnaft si už prepočítava, či by predsa nevedel svoje technológie prebudovať na inú ako ruskú ropu skôr ako do roku 2025. No stále zatiaľ tvrdí, že do decembra 2023, odkedy bude môcť palivá z ruskej ropy predávať iba na domácom trhu, to nestihne a bez exportu nebude vedieť od tohto termínu vyrábať dosť palív ani pre Slovensko. Bez exportu mu totiž odbyt klesne pod jeho 60-percentné technologické minimum.

Minister hospodárstva Richard Sulík, naopak, upokojuje, že aj keby to Slovnaft do konca budúceho roka s prepnutím na neruskú ropu nestihol, jeho výrobu udrží v chode aj domáci trh. Lebo slovnafťácke produkty z lacnejšej ruskej ropy tu bude chcieť tankovať viac kamiónov z cudziny ako doteraz. A rafinéria môže na domácom trhu získať aj pozície iných dovozcov palív, ktorí z neho držia až 40 percent.

A na úvod ešte aj dva krátke, no zásadné odkazy pre výrobcov áut a farmárov:

  • Európsky parlament schválil zákaz predaja nových áut so spaľovacími motormi od roku 2035 s tým, že teraz sa to už očakáva aj od všetkých členov spoločenstva. Prechod na elektromobily teda treba ešte urýchliť.
  • Nový Zéland sa ako prvá krajina na svete chystá zaviesť platené emisné kvóty aj v poľnohospodárstve, lebo práve tam sú najväčším zdrojom skleníkových plynov ovce a dobytok. Žiadne zásadné obmedzenie produkcie mäsa či mlieka to ešte priniesť nemusí. Vo svete sa už vyvíjajú aj technológie na zachytávanie metánu zvierat.

Ostatné podstatné správy zo slovenských firiem zhrnul Ivan Haluza do 2 000 slov, čo je 9 minút čítania.

1. Šuriansky región by mohol zažiť príchod prvých naozaj veľkých investorov

Po Valalikoch pri Košiciach a Rimavskej Sobote chce vláda vybudovať prvý nový strategický priemyselný park aj na západe krajiny pri Šuranoch. Kabinet parku už schválil osvedčenie o významnej investícii, vďaka ktorému napríklad štát získa predkupné právo k pozemkom. A vláda pre park uvoľnila aj prvé dva milióny eur. Ide len o peniaze na úvodné prípravné práce. Celkové náklady budú známe neskôr.

Šuriansky park má mať rozlohu vyše 476 hektárov a tak doň môže prísť aj veľká investícia rozsahu automobilky. No zároveň je západ Slovenska už automobilkami obsadený dosť husto.

Prečo práve západoslovenské Šurany:

  • Západné Slovensko je investormi síce obsadené významne viac ako iné časti krajiny, no šuriansky región

    Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Firemný newsfilter

Firmy

Ekonomika

Teraz najčítanejšie