Denník N

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter: Matovičov bager na štátne peniaze a zákony stráca podporu aj medzi jeho ľuďmi

🎧 Novinka: Všetky podcasty Denníka N nájdete teraz iba v aplikácii Dennik N. Jej nová verzia má vylepšené funkcie prehrávania. Stiahnite si ju, vyskúšajte a napíšte nám, čo by ste ešte vylepšili.

Prichádzajú ŠKODA SCALA, KAMIQ a FABIA s balíkom benefitov 5 rokov pohody a cenovou garanciou na 12 mesiacov. Majte filipa a ušetríte až do 1500 €.


Dobrý deň,

včerajšou správou dňa bol návrat časti koalície k rozumu. Viacerí poslanci odmietajú bagrovanie – Matovičov výraz pre expresné a autokratické schvaľovanie zákonov bez verejnej debaty a finančného krytia.

Nepáči sa im ani to, že majú prelomiť prezidentské veto s pomocou fašistov. V hre je teda možnosť, že Matovičov návrh vyšších rodinných dávok a bonusov stroskotá. Po týždňoch hádok v koalícii by sa v takom prípade nanovo začala debata o tom, komu a akými sumami by mal štát pomáhať a kde by na to mal zobrať.

Dnešný Ekonomický newsfilter s 1300 slovami prečítate za 5 minút. Pripravili Ján Kováč a Radoslav Tomek.


1. Poslanci koalície zbierajú odvahu, aby sa postavili Matovičovmu bagru

Igorovi Matovičovi hrozí, že jeho rodinný balík za 1,2 miliardy eur zastavia koaliční poslanci. Mnohí z nich boli doteraz ticho, no začínajú sa ozývať. Iní sú ešte stále ticho, a kedykoľvek sa to môže zmeniť.

Prvá komplikácia: Prezidentka Zuzana Čaputová v zásade nenamietala proti časti Matovičovho návrhu na zvýšenie rodinnej podpory, ktorý sa zavádza teraz od júla. Balík však vetovala, pretože ministri a poslanci mali dosť času, aby návrh s ďalším zvyšovaním od januára 2023 predstavili civilizovaným spôsobom a aby dali priestor na vyjadrenie všetkým, koho sa to týka. Nebol teda dôvod na zrýchlené schvaľovanie v parlamente.

Druhá komplikácia: Prezidentské veto znamená, že Matovič potrebuje 76 hlasov v parlamente. Keďže SaS jeho návrh nepodporuje, musí počítať aj s hlasmi fašistov. Spájať sa s nimi je však mnohým demokraticky zmýšľajúcim koaličným poslancom nepríjemné. Plus ich presvedčili argumenty prezidentky Čaputovej. Preto sa mnohí od Matoviča odvracajú, vrátane jeho straníkov.

Kto nakoniec môže ísť proti Matovičovi:

  • „Nebudeme hlasovať za prelomenie veta,“ napísal ešte v sobotu na facebooku poslanec zo Za ľudí Juraj Šeliga. Prelomenie veta podľa informácií Denníka E nepodporia minimálne traja poslanci Za ľudí.
  • Aj v klube OĽaNO sú poslanci, ktorí podporujú prezidentkino veto. Medzi nimi je napríklad Juraj Krúpa. „Úprimne preferujem riešenie v štvorkoalícii. Mne sa riešenie s radikálmi bridí…,“ vravel v nedeľu v relácii TV Markíza Na telo.
  • Dokopy by mohlo ísť o piatich až siedmich ďalších poslancov OĽaNO, medzi ktorými môžu byť Andrej Stančík a Kristián Čekovský. Problém s balíčkom majú aj niektorí starostovia či primátori za OĽaNO, ktorí sú zároveň poslancami. Na vlastnej koži by totiž pocítili, ako Matovičov balík oberie samosprávy o 550 miliónov eur. Z Matovičovho bagra preto môžu vystúpiť primátorky Poltára a Skalice Martina Brisudová a Anna Mierna a primátor Turčianskych Teplíc Igor Hus.

Situácia v OĽaNO a Matovičova pozícia sa mali vyjasniť včera neskoro večer na rokovaní poslaneckého klubu. Od toho závisí, či pravdepodobne ešte tento týždeň v parlamente prejde rodinný balík v plnom rozsahu, v oklieštenej podobe alebo neprejde vôbec a debata o podpore rodín a pomoci s infláciou sa začne odznova.

Aj premiér chápe, kde je problém: Premiér Eduard Heger sa včera pokúšal trochu urovnať vzťahy so zástupcami zamestnancov, podnikov a samospráv, ktorým prekáža, ako ich Matovič so svojím balíčkom obišiel. Heger na rokovaní s nimi priznal, že treba zlepšiť

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter

Ekonomika

Teraz najčítanejšie